ЕС поставя бариери пред закупуването на стратегически активи от чужденци

ЕС поставя бариери пред закупуването на стратегически активи от чужденци

ЕС поставя бариери пред закупуването на стратегически активи от чужденци

Европа задейства първата си система за контрол на чуждестранните инвестиции. От 11 октомври е в сила регламентът, който регулира влизането на компании от други държави в стратегически сектори. Той отваря вратата за задълбочен преглед на всички операции, извършени от март насам от инвеститори от страни извън ЕС, пише eleconomista.es

Еврокомисията искаше да се справи с рязкото падане на пазарите през март и излезе с препоръки, в които поиска от държавите-членки да приемат защитни бариери възможно най-скоро за своите стратегически сектори като енергетиката, критичните технологии (изкуствен интелект, роботика, нанотехнологии), медиите и секторите с достъп до чувствителна информация като лични данни или с възможност за контрол на такава информация. 

Изпълнителният орган на Общността наложи предпазна мярка, в случай че чуждестранна инвестиция не бъде подложена на национален процес на контрол, било защото държавата-членка не иска да приеме тези ограничения или защото няма време да ги одобри. Брюксел установи, че държавите-членки и Еврокомисията могат да представят наблюдения и становища в рамките на петнадесет месеца след направената инвестиция, което на практика означава, че всяка чуждестранна инвестиция, направена от март 2020 г.  може да бъде обект на последващи наблюдения от държавите-членки или становища на Комисията от 11 октомври до юни 2021 г. (петнадесет месеца след инвестицията, бел. ред.). 

Според консултираните правни източници от El Economista, този момент е от особено значение, тъй като нов инвеститор е могъл да поеме контрола върху компанията в рамките на този период, да приключи годишните счетоводни отчети или дори да раздели компания, което може да породи огромна правна несигурност. 

Испанското правителство реагира светкавично на искането на някои от големите компании от индекса на испанската фондова борса Ibex и обяви прилагането на тези бариери временно в Закона за кралския указ, одобрен на 18 март. Впоследствие се разшири контрола до практически всеки бизнес сектор, като за надзора отговаря Съвет за чуждестранни инвестиции. Според кралския указ, обект на наблюдение е всяка операция, надвишаваща един милион евро, особено в сектори, които могат да засегнат обществената сигурност и здраве. 

В регламента, който сега влиза в сила, Брюксел признава, че контролът на стратегическите сектори се извършва независимо от стойността на транзакцията, но се позовава на възможността да спре продажбата на стартъп, който работи върху иновативна технология.

В Ръководството за прилагане на регламента на ЕС, до което El Economista е имал достъп, Брюксел иска широко да се използват ограниченията в критични сектори, главно здравеопазването, за да се запази възможността за достъп до необходимите материали и предлага на държавите да използват широки тълкувания, за да гарантират, че стратегическите компании не сменят собствениците си по време на тази здравна криза. От своя страна ЕС взима под внимание мерките, предприети от различните правителства, които имат последната дума да одобрят или откажат въпросните операции.

Източник: eleconomista.es

Превод и редакция: Нели Тодорова

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ