Ръст на БВП до 4.2% догодина прогнозира АИКБ

Ръст на БВП до 4.2% догодина прогнозира АИКБ

Възможен растеж между 3.8 и 4.2% на българската икономика прогнозира Асоциацията на индустриалния капитал в България. Данните бяха огласени днес на медиен семинар на работодателската организация.Прогнозираният ръст на БВП може да бъде постигнат, а и надхвърлен, ако правителството насочи системни усилия за решаване на основния проблем на бизнеса, възпиращ увеличението на производството и износа, който според АИКБ идва от липсата на квалифицирани и производителни човешки ресурси.

Над 61% от мениджърите на компаниите в организациите очакват ръст на приходите от продажби в следващата година. Малко по-нисък – 56% е делът на мениджърите, които очакват по-добър краен финансов резултат през следващата година спрямо сегашната. Само една пета – около 20% имат негативна нагласа за по-лоши нетни финансови резултати. Работодателите очакват също така износът да се увеличи или да остане без промяна спрямо 2017. Показателни са и очакванията, свързани с вътрешната инвестиционна активност – над 30% от членовете на асоциацията ообмислят увеличение на инвестициите и 40% от тях смятат, че размерът на инвестициите през 2018 ще остане без промяна.  Тези данни очертават картина на оптимизъм за икономическото развитие на страната не само през 2018, но и през 2019 година, отбелязаха от АИКБ.

Големият проблем обаче си остава липсата на квалифицирана работна ръка, който не се наблюдава само при нас. „Знаете постоянната мантра на синдикатите „Вие, чорбаджии, изедници, не давате високи заплати и затова кадрите бягат“, коментира Румен Радев, зам.-председател на УС на АИКБ. Това е повсеместно явление не само у нас, но и във водещите европейски икономики като германската например, допълни той. От работодателската организация настояват за съществен ръст в държавния бюджет на средствата за образование и подготовка на квалифицирани кадри, отговарящи на нуждите на пазара на труда у нас и са категорично против акцентът в бъдещата бюджетна рамка за 2018 г. да бъде увеличаването на разходите за системата на МВР и отбраната. Намираме за неправилно поощряването на силовите структури, които и без това не ни гарантират никаква сигурност, при условие, че това е лост за отнемане на реални средства, които според нас трябва да се инвестират в устойчиво развиване на висококачествено образование и подготовка на кадри, от които се нуждае пазара на труда, коментира още Радев.

Асоциацията е на мнение също така, че е крайно време да се прекрати планирането на дефицит в държавния бюджет.“ По-консервативното залагане на приходи обичайно води до мързел и задоволство от страна на управляващите, които в края на всяка година започват да се хвалят с постигнати резултати, заяви още той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ