Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|С 1/3 намаляват площите у нас за производство на домати и пипер
През 2020-та година площите, на които се произвеждат домати у нас, са намалели с близо 40% спрямо миналата година. Подобна е ситуацията и при пипера, където сривът в площите на открито е с 30 на сто. Това сочи последният оперативен анализ на министерството на земеделието, информира БНР.
За разлика от доматите и пипера, интересът към които очевидно намалява, фермерите активно са насочили инициативата си към картофи, дини и пъпеши, чиито площи се увеличават. Статистиката сочи, че дини тази година ще се отглеждат на три пъти по-голяма площ у нас, отколкото традиционния пипер.
Анализът отчита данни и за началото на черешовата кампания. Реколтирани са 83 хектара в 6 области и са набрани 305 тона череши - два пъти по-малко от същия период на миналата година.
Любопитни са данните за розобера - към 21 май в четири области на страната - Пловдив, Пазарджик, Стара Загора и Сливен са реколтирирани 4 600 хектара с маслодайна роза, от които са добити близо 3 000 тона розов цвят. Година по-рано по същото време у нас са набрани около 1000 тона. Тези данни са изненадващи на фона на масовите протести на розопроизводители, които обявяват, че заради ниските изкупни цени, ще оставят розите необрани на полето.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Meta, TikTok и Snap се обявиха против забраната за социални мрежи за младежи в Австралия, но ще се съобразят с нея
Технологии |Barclays ще купи американската компания за лични заеми Best Egg
Финанси |Енергийният министър: Сигурността на доставките на горива за страната е гарантирана
България |ЕК предлага Украйна да се включи в европейската система за спътникови съобщения
ЕС |Съветът за съвместно управление договори ротацията на председателя на парламента
България |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 27 октомври до 2 ноември
Хороскоп |България и „Райнметал“ подписаха договор за изграждане на завод за барут и боеприпаси
България |Новата икономика: Биткойн миньорите пренасочват вниманието си към AI
Икономика |„Лукойл“ ще продаде международните си активи
Енергетика |Румен Радев: България трябва да има ясно и открито лице на управление
България |Съветът за съвместно управление договори ротацията на председателя на парламента
България |Тръмп и Такаичи обещаха нова „златна ера“ в отношенията между САЩ и Япония
Политика |Борсите в Европа записват понижения в очакване на решението на Фед за лихвите*
Финанси |ADVERTORIAL
Eксперти от ЦИЕ ще анализират имотния пазар в еврозоната на конференцията „Inspire to Higher 2025“ на 31 октомври
Коментари
Няма въведени кометари.