САЩ и Китай се сринаха в класацията за световна конкурентоспособност

САЩ и Китай се сринаха в класацията за световна конкурентоспособност

Докато големите страни се борят за икономическо господство , по-малките държави предлагат по-добри условия за бизнес и работа, пише Си Ен Би Си.

Двете най-големи икономики на планетата – САЩ и Китай паднаха с доста позиции в тазгодишното издание на класацията на световната конкурентоспособност на Международения институт за развитие на управлението (Institute for Management Development -IMD), заради обтегнатите търговски отношения между двете страни.

Сингапур запази първата си позиция за втора поредна година, докато Дания се изкачи с 6 места до втората позиция. Топ 5 допълват Швейцария, Холандия и Хонконг. В първата десетка се нареждат още Швеция, Норвегия и Канада.

САЩ се сринаха със 7 позиции до 10-то място, а Китай с 6 до 20-то място.

България запазва 48-та си позиция от 2019 г.

Реакцията към пандемията от COVID-19 е във фокуса на проучването

Ежегодната класация се съставя на база на четири основни фактора: икономическо представяне, ефективност на правителството, ефективност на бизнеса и инфраструктура. Вътрешни и международни данни, комбинирани с проучване сред 5 866 мениджъри, допълват картината за представянето на 63-те страни, влизащи в списъка.

Макар че проучването е било направено преди пандемията от COVID-19, от IMD подчертават, че сравнително успешното представяне на страните от Топ 5 в борбата с коронавируса е пример за способността на техните правителства да се приспособяват към кризисни ситуации.

„Поддържането на политическа стабилност и социална кохезия е от голямо значение за минимизирането на несигурността, създадена от кризата“, коментира пред Си Ен Би Си Артуро Брис директор на IMD World Competitiveness Center.

Големите промени през 2020 г.

Сингапур запази първото си място заради доброто икономическо представяне, силните търговски връзки и високата заетост, казват от IMD. Силно развитата образователна система и технологичната инфраструктура също допринесоха за добрия резултат на града-държава.

Висока оценка и за Дания (2 място), която се дължи най-вече на стабилния пазар на труда и добрите здравните и образователни системи в страната, докато при Швейцария (3) най-силно впечатление прави научната инфраструктура, допълват авторите на проучването.

„Недостатъците“ по отношение на политическата стабилност, социалната кохезия и икономическото и полово равенство натежаха на представянето на САЩ през тази година, отчете Брис. Китай, от своя страна, падна с няколко позиции заради забавянето на международната търговия.

Силно представяне в тазгодишната класация отчитат и Тайван(11 място), Финландия (13) и Австрия (16). Великобритания, която заема 19 позиция, е напреднала с 4 места на фона на надеждите за предприемане на мерки за по-свободна търговия след Брекзит.

„Най-добрите дестинации за хората, които искат да се преместят и да започнат бизнес са онези, които крият малък риск от политическа нестабилност и имат високо качество на живот. Освен това, насърчаването на иновациите и предприемачеството показват готовността на тези страни да подкрепят икономиката си в дългосрочен план“, коментира Брис.

Цялата класация може да видите тук

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ