Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|САЩ представляват най-големия риск пред икономическото възстановяване на Китай
Китайската икономика се подобрява и има потенциала да регистрира „много впечатляващ“ растеж. Съществува обаче един голям риск пред бързото възстановяване - САЩ. Това заяви пред Си Ен Би Си икономистът от Deutsche Bank Майкъл Спенсър.
Голяма част от световната икономика все още e в процес на реактивиране на фона на разхлабването на ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса.
Китай, откъдето тръгна инфекцията, често се дава за пример като една от малкото икономики, които може да отчетат растеж тази година. Китайската икономика ще изглежда „много впечатляващо“ с растеж от 5-6% през периода април-юни, след като през предходното тримесечие бе регистриран спад за първи път от 1992 г., заяви Спенсър.
„Вътрешното търсене в Китай се е възстановява добре“, добави той пред Си Ен Би Си.
По думите му има редица индикатори, като например продажбите на автомобили и недвижими имоти, които се „връщат към нормалното“ в Китай. Износът на страната също е по-висок от очакваното. Той обаче може да се влоши през идните месеци заради икономическата слабост при основните експортни дестинации на Китай.
Труден път пред американската икономика
Според Спенсър най-големият риск за китайската икономика, а и за световната, е САЩ. Той смята, че отварянето на икономиката в САЩ е преждевременно и че това може да доведе до втора вълна от вируса и нов кръг от ограничителни мерки.
Според Стив Ханке, американската икономика може да се нуждае много години, за да се възстанови от „огромните щети“, нанесени от пандемията.
„Възстановяването няма да се случи веднага. Не смятам, че ще достигнем нивата на БВП от преди кризата до 2022 г., а може би и до по-късен етап. Така че, ние сме изправени пред доста труден път“, коментира Ханке.
Търговското споразумение „виси на косъм“
Напрежението между САЩ и Китай, което ескалира през последните месеци, ще остане „изключително чувствително“ през тази година, коментира Спенсърт
През ноември във САЩ ще се проведат президентски избори, като се очаква действащият американски държавен глава Доналд Тръмп да превърне опозицията си срещу Китай в основа тема от предизборната си кампания.
„Реториката между Китай и САЩ вече стана много притеснителна, като аз смятам, че тя може само да се влоши през лятото. Няма перспектива двете страни да постигнат споразумение по т.нар „втора фаза“ от търговската си сделка“, заяви Спенсър.
Двете страни подписаха „първата фаза“ от сделката през януари, което временно постави на пауза търговския им конфликт и взаимната размяна на мита върху вноса. Администрацията на Тръмп се надяваше да започне преговори за втората фаза от сделката преди президентските избори.
Според Спенсър обаче самата първа фаза „виси на косъм“. „Рисковете са такива, че дори споразумението по първата фаза може да бъде скъсано през следващите няколко седмици и месеци“, добавя той
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.