Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Шефът на Фед може да разтърси световната икономика
Ръководителят на американската централна банка, който ще бъде посочен днес от президента Доналд Тръмп, е възприеман за най-влиятелната личност в световната икономика, тъй като дори с малко думи е в състояние предизвика трусове на пазарите, информира Франс прес.
Джанет Йелън, назначена от Барак Обама през 2014 година - първата жена начело на Федералния резерв, беше по-скоро дискретна, макар че резултатите от нейното управление са много добри: американската икономика отчита почти пълна заетост и растеж от 3 на сто.
Доналд Тръмп можеше да я назначи за още един 4-годишен мандат, но изглежда изборът му ще бъде Джероум Пауел, който вече е член на управителния съвет на Фед и има преимуществото спрямо Йелън, че е републиканец като президента.
Някои от нейните предшественици станаха известни с това, че с малко думи предизвикаха трусове на световната икономика.
Най-известният пример за такова изказване е за "ирационалната еуфория" на пазарите - фраза, изречена от Алън Грийнспън през декември 1996 година. Тя незабавно предизвика силен спад на световните пазари и днес се възприема като обявяване на спукването на балона на интернет активите през 2000 година.
Грийнспън, който управлява американската централна банка близо 20 години, каза по-късно, че идеята за това му е хрумнала, докато пишел изказването си . . . в банята.
Бен Бърнанке, който го смени на поста през 2006 година, остава в историята не само с управлението на последиците от финансовата криза през 2008-2009 година, но и с предупреждението, може би малко грубо, че ще настъпи краят на политиката на Фед в подкрепа на американската икономика.
На пръв поглед невинното му изказване, известно на английски като "taper tantrum", с което обяви през май 2013 година, че Фед ще намали ("taper") изкупуването на облигации с цел стимулиране на американската икономика, предизвика паника ("tantrum") на световните пазари.
Решенията за паричната политика на Фед, които се отразяват директно на долара - най-голямата световна резервна валута - също могат да противоречат на икономическата политика, която иска да води президентът на САЩ, въпреки че именно той назначава човека начело на централната банка.
Един от най-впечатляващите примери е с Пол Волкър, който след като оглави Фед през 1979 година, незабавно започна да вдига лихвите, за да потисне инфлацията. В резултат на това настъпи рецесия в Съединените щати и по света. Тогавашният президент републиканец Роналд Рейгън обаче все пак реши да остави за още един мандат този демократ през 1983 година, тъй като Волкър се радваше на подкрепата на финансовите пазари.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.