Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|СЗО: До 2030 жертвите на цигарите ще нараснат с 30%
Разходите на глобалната икономика, свързани с тютюнопушенето, ще надвишат 1 трилион долара годишно и пушенето ще убива с 30% повече хора през 2030 г. в сравнение със сега. Това сочи публикувано днес проучване на Световната здравна организация и американския Национален институт за борба с рака, предаде Ройтерс.
Разходите превишават силно глобалните приходи от данъците над тютюна, оценени от СЗО на около 269 милиарда долара през 2013-2014 г.
"Броят на смъртните случаи, свързани с тютюнопушенето, се очаква да нарасне от около 6 милиона годишно на около 8 милиона през 2030 г. Над 80% от тях вероятно ще бъдат в страните с ниски и средни доходи", се посочва в проучването.
Близо 80% от пушачите живеят в тези страни, а като цяло общият брой на пушачите в света се увеличава. Според здравни експерти тютюнопушенето причинява най-голям брой случаи на преждевременна смърт.
Според проучването от 688 страници, за което са дали принос около 70 учени, "тютюнопушенето предизвиква около 1 трилион долара разходи годишно за здраве и загуби от намалена производителност".
Икономическата цена на тютюнопушенето вероятно ще расте, но правителствата не използват ефикасно инструментите за намаляване на употребата на тютюн от ограничаване на смъртните случаи. "Опасенията на правителствата, че контролът над тютюнопушенето ще има вредно влияние върху икономиката, не са подкрепени с доказателства. Науката казва ясно: сега е време за действия", гласи докладът.
Сред евтините и ефикасни начини за намаляване на тютюнопушенето са повишаване на цените и акцизите за тютюна, цялостна политика за ограничаване на пушенето, пълна забрана над рекламата на тютюневи изделия и предупреждения на цигарените опаковки, се казва в доклада.
По оценка на СЗО правителствата са похарчили по-малко от 1 милиард долара за контрол над тютюна през 2013-2014 г., добавя Ройтерс.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.