Всяка година - по 40 хил. нови предприятия, хвали се зам.-министър. Колко от тях обаче оцеляват?

Всяка година -  по 40 хил. нови предприятия, хвали се зам.-министър. Колко от тях обаче оцеляват?

Всяка година в България се създават средно по 40 хил. нови предприятия. Това заяви заместник-министърът на икономиката Александър Манолев по време на Европейския ден на предприемача - събитие, което има за цел да популяризира успешни модели за създаване и развитие на нови компании, съобщиха от министерството.

Оптимистичен сигнал е, че расте износът ни, което показва, че българските малки и средни предприятия са устойчиви и конкурентни на международния пазар, посочва Александър Манолев. По думите му устойчиво се развиват сектори от икономиката ни с висока добавена стойност като информационни и комуникационни технологии, машиностроене, автомобилостроене и др. - още един белег, че все по-значителен дял от отраслите ни се основават на икономика на знанието. Според него в момента икономическите условия са много подходящи за създаване на стартъпи и за развитието на бизнес като цяло.

Всичко това дава отражение и в статистическите данни - през последните пет години в България са създадени около 2000 стартъпа. От компаниите, в които са инвестирали инвестиционни фондове, около половината все още съществуват, а 40 на сто са получили последващо финансиране,отбелязва икономическият заместник-министър и допълва, че в момента в страната ни има и редица инвестиционни фондове, които инвестират в компании в различен стадий на развитие.

Думите на зам.-министър Манолев се потвърждават донякъде с данните на НСИ, според които през 2016 г. у нас е имало 347 962 предприятия, от които 12,5%, или 43 495 новосъздадени. Цифрите звучат зашеметяващо, но е добре да да бъдат проследявани и други данни - например за жизнеспособността на тези предприятия в краткосрочна и средносрочна перспектива. Така например, за периода 2015-2016 г. от въпросните около 40 000 новопоявили се компании са оцелели 81%. Ако се върнем още по-назад, картината става съвсем различна. За петгодишен период (2011-2016 г.) оцелелите фирми са едва 4,7%. Най-издръжливи се оказват компаниите от сектор „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“, където делът на единиците, оцелели през петгодишния период е 13,2%. На противоположния полюс са тези от „Добивна промишленост“ – 2,9%.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ