Ахладова: Има законопроект за независим прокурор

Ахладова: Има законопроект за независим прокурор

Докладът е обективен и аз не си позволих нито една интерпретация на термини от него. Съвсем обективно изложих становището на европейската комисия по какво сме работили, какво считат от ЕК, че сме постигнали дотук и какво остава да направим. Така коментира пред NOVA правосъдният министър коментира Десислава Ахладова евродоклада за върховенството на закона.

„Критиките по посока възможността главният прокурор да бъде разследван идва не само на Европейската комисия, но и от Съвета на Европа. Какво направи България в последната година? Имаме внесен  през 2019 г. един законопроект за изменение на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за съдебната власт (ЗСВ). След това той е консултиран с Венецианската комисия. След което отново имаме внесен в Народното събрание законопроект, последван от конституционно решение, което даде част от отговорите, които дебатирахме, и в момента ще поискаме становище на Венецианската комисия, която е единственият орган, който може да ни каже колко независим може да е главния прокурор“, обясни тя по отношение на критиките за ефективната отчетност на главния прокурор.

„Всички са запознати със законопроекта, който Министерство на правосъдието внесе. Там се предвижда независим прокурор, който да разследва главния. Критиките в тази насока са доколко този прокурор ще бъде независим от главния. Трябва да се измислят механизми, по които този независим прокурор ще може, след приключването на мандата му като такъв, да остане независим. Едно от предложенията е увеличаване на мандата на разследващия прокурор“, пояснява тя.

По думите и другата тема, която трябва да бъде обсъждана, е дали независимият прокурор ще работи по други дела и ще получава оказания от главния прокурор, или ще се занимава само с такива, които касаят главния прокурор. Според нея независимият прокурор трябва да работи само по дела, касаещи главния прокурор и неговите заместници.

„Правителството много последователно следваше политиката на ненамеса в съдебната власт. Министърът на правосъдието, каквото и становище да вземе във връзка с независимата съдебна власт, би било намеса. Органът, който трябва да реши какви мерки да вземе, е Пленумът на ВВС”, заяви тя в отговор на въпрос дали трябва ВВС да проверява дейността на главния прокурор с опция да му прекратява мандата.

По темата за Апартаментгейт, Ахладова коментира, че ЕК просто констатира с едно изречение, че е имало такъм проблем и няколко министри са подали оставка, като няма никакъв оценъчен момент и няма препоръка от страна на ЕК за възобновяване на това разследване. „То приключи и Прокуратурата и КПКОНПИ се произнесоха, така че това разследване е приключило“.

Тя заяви, че докладът на ЕК казва, че по всяка индикация за корупция следва да има разследване.

„ЕК не би си позволила да изказва становище за констатациите на органите на съдебната власт. Въпросът е да има обективна проверка“, добави тя.

По думите й  трябва малко време от задаването на тази рамка за антикорупционното законодателство, за да има резултат.

 „Нека да дадем малко време на органите за окончателна присъда. Има присъди. Не бих искала да цитирам имена. Публична е информацията за присъдите и те са обявени. Това са кметове и областни управители, както и други висши служители“, каза Ахладова.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ