Ако жените имаха равни права с мъжете, светът щеше да е по-богат със 160 трилиона долара

Ако жените имаха равни права с мъжете, светът щеше да е по-богат със 160 трилиона долара

 Световната икономика е със 160 трилиона долара по-бедна, защото жените по света продължават да нямат равни с мъжете права. Това заяви на форум в София изпълняващият длъжността главен изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева. Тя представи доклад на Световната банка с изводите от съставяния от банката индекс "Жени, бизнес и законодателство 2019 г.". България е първата страна, в която се обявяват резултатите от индекса. Изследването отразява предприетите реформи в законодателството по цял свят за равенство между половете за последните десет години. Индексът измерва количествено от 0 до 100 пункта по няколко показатели, следващи живота на една жена:

  •  Свобода на движение - защото все още има държави, в които жената не може да излезе сама от дома си и без разрешение от мъж, член на семейството
  • Започване на работа - все още възможностите в това отношение между двата пола не са изравнени и дори има много професии, които са забранени за жени.
  • Заплащане - критерий, по който все още най-ясно проличава неравенството между двата пола, изразяващо се в разликата между възнагражденията, които мъжете и жените получават за една и съща работа.
  • Встъпване в брак - този критерий проследява правото на жената сама да реши кога и с кого да встъпи в брак и съответните ограничения пред това право.
  • Деца - тук показателят проучва закони, свързани със заетостта на жените след бременност
  • Предприемачество - критерият анализира ограниченията за жени за започване и управление на собствен бизнес
  • Управление на имущество - показателят изследва различията между половете по отношение на имущественото и наследственото право.
  • Получаване на пенсия - този показател оценява закони, засягащи размера на пенсиите при жените.


"Наричам неравенството между половете един от най-скъпите, но решими проблеми, с които човечеството се сблъсква. За тези 10 години сме направили много, имаме прогрес в 131 страни по света, но днес все още средностатистическата жена има само три четвърти от правата на мъжете. Прогресът не е достатъчно бърз, за да можем да използваме този фантастичен ресурс, който имаме жените", заяви Георгиева.

Добрата новина

от изследването е, че законодателни реформи за изравняване на възможностите между двата пола се правят навсякъде по света, във всички региони, посочи тя. Според данните от изследването Европа е регионът, който е най-напред, докато най-назад са страните от Близкия изток, където жената има по-малко от 50 процента от правата на мъжа.  Шест страни са начело на индекса с по 100 точки в осемте категории на индекса. Това са Белгия, Дания, Франция, Латвия, Люксембург, Швеция.

България е сред първите 30 страни с резултат, близък до 100. Страната ни има общ резултат 93,75 точки от 100 като изостава само в показателя Получаване на пенсия - 50 точки. Покриваме с по 100 точки всички останали 7 показателя, което означава, че за 10 години България е успяла значително да подобри своя резултат. По най-слабия засега за страната ни показател - Получаване на пенсии, изчисленията показват, че пълно изравняване може да бъде постиганто чак към 2037 година. Неравенството към момента в парите за старини, които получават българските жени е причина цели 72% от тях да живеят в бедност. Над 42% от българските пенсионерки получават минимална пенсия, което означава,  че им се налага да оцеляват с 200 лева на месец, допълни обмудсманът Мая Манолова, която взе участие във форума.

В Топ 5 в света сме обаче с най-добри резултати по женско лидерство в бизнеса, сподели още Кристалина Георгиева. Като цяло, най-горям прогрес по отношение на законодателното изравняване на правата и възможностите на жените е постигнат именно в икономическите области. Но в същото време, в тях вече има най-малко реформи.

Най-много реформи за периода са предприети по показател започване на работа. 35 икономики са приели законодателство срещу сексуалното насилие, след което близо 2 милиарда жени днес имат повече правна защита, отколкото са имали преди десет години. В 22 икономики са били премахнати пречките относно това какви професии могат да упражняват жените. "Това не значи, че сме в перфектно състояние. Законите на книга не означават, че имаме равенство", коментира Георгиева. Като пример в това отношение тя изтъкна правото на равно заплащане за еднакъв труд. Разликата в заплащането между мъжете и жените продължава да бъде средно между 15 и 20%, за България - около 14%, посочи тя. 

Най-малък е напредъкът в света по отношение на правото на платен отпуск, отбеляза още тя.

Като цяло, за 10 години общото ниво на премахване на законовото неравенство е отбелязало подобрение с 5 пункта. От 70 процента до 75 на сто сме се качили в равенство за последните десет години, отбеляза тя и оцени тази стъпка нагоре като много малка. Ако за 10 години се изкачваме само с 5 пункта нагоре, представете си още колко години ни трябват, за да стигнем идеалът от 100 пункта, обясни тя.

България е успяла да елиминира в две области законодателните ограничения за последните десет години - правото на платен отпуск при отглеждане на дете и правото жената да упражнява определени професии. За да достигнем 100 процента равенство между половете, за България остава да изравни правата по отношение на пенсионирането. Но, както вече стана ясно, прогнозата е това да се случи през 2037 г., коментира още Кристалина Георгиева.

Въпреки законодателните реформи, някои професии продължават да бъдат "резервирани" само за мъже, отбеляза на свой ред външният министър Екатерина Захариева, която бе сред основните панелисти на форума днес, проведен в партньорство със Съвета на жените в бизнеса. Външната политика е един от примерите в това отношение - когато поех този пост, от всички 28 страни в ЕС имаше само още една жена външен министър. Сега вече сме четири, сподели Захариева. В още по-глобален план, в ООН от 193 държави-членки, само 28 имат жени външни министри, добави тя.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ