Печките на въглища замърсяват въздуха 9 пъти повече от колите
Битовото отопление замърсява въздуха 9 пъти повече от автомобилите. Това каза в студиото на "Денят започва с Георги Любенов" министърът на околната среда и водите Нено Димов, като цитира доклад на Световната банка.
Той добави, че ще се забрани продажбата на некачествени въглища от догодина.
Мерките за подобряване на качеството на въздуха са насочени основно към битовото отопление, което замърсява въздуха 9 пъти повече от автомобилния транспорт. Подмяна на уредите за отопление с алтернативен начин на отопление е един от начините, каза Димов. Той посочи, че идеята е да не бъдат допускани определени въглища и брикети, които замърсяват силно въздуха.
Нискокачествените въглища и брикети трябва да не може да бъдат купувани, цената на тон ще се увеличи, но не и на килокалории, те са по-ефективни при отоплението висококачествените въглища, обясни Нено Димов.
По думите му неотговарящи на екостандарти печки ще бъдат подменени с други алтернативни източници, като това ще става с определени стимули и с извеждане от пазара. Това няма задължителен характер, идеята е с течение на времето да се случи.
"Два пъти повече са закупените електромобили у нас, но отново те остават много малко. Има нулева такса за тях, има проект за изграждане на инфраструктура за зареждане на електромобили, тя постепенно ще се изгради. Трябва да има ток, а за да има, трябва да развиваме енергетиката, не може да разчитаме само на възобновяеми електронни източници", каза той.
Министърът на околната среда и водите заяви и че е необходимо да се подменят старите съоръжения на Витоша.
"Невъзможно е застрояването или подмяната на съоръженията на парк "Витоша", понеже планът не позволява на този етап, но трябва да се подменят старите съоръжение. Лифтът е много стар, 56-а година е той и трябва да може да бъде разрешено и ако бъде - хем да запазим природата, хем софиянци да могат да карат ски със модерни съоръжения", коментира той.
България е много добре на европейската екокарта, отбеляза още Димов. В сферата на биоразнообразието сме в топ 20 в света, по-назад сме по БВП, отколкото по екосреда, добави той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.