България единствена от Централна и Източна Европа ще ускори икономическия си растеж

България единствена от Централна и Източна Европа ще ускори икономическия си растеж

Българската икономика ще е единствената от региона на Централна и Източна Европа, която ще ускори растежа си през 2019 г. Това прогнозира Грегорж Шилевич, регионален икономист на Кофас Груп по време на Седмата годишна конференция на Кофас по управление на риска – България. Според прогнозата, БВП на България ще нарасне с 3,6% през 2019 г. срещу 3,1% през 2018 г.

Характерна тенденция при бизнес рисковете е все по-голямото значение на политическия риск – с явления като Брекзит и търговската война между САЩ и Китай. А това е особено важно за България, защото 2/3 от икономиката на страната зависи от износ“, коментира Шилевич. Въпреки това компанията прогнозира повишено нарастване на икономиката поради стабилно увеличаващото се потребление от страна на домакинствата, стабилният и устойчив подход на развитие и липсата на липсата на волатилни фактори в сравнение с останалите страни от региона.

Основен риск пред развитието на местната икономика – освен въшнополитическите фактори – ще бъде липсата на работна ръка. Заетостта вече достигна исторически най-високи нива и бизнесите се задъхват при набирането на подходящи служители, с които да осигуряват растеж.

Глобалната икономика може да се очертае с 4 позитивни новини и 4 новини, вещаещи рискове в различна степен, заяви по време на конференцията управителят на Кофас България Милена Виденова. Според нея основните положителни фактори в момента са (1) разцветът на американската икономика, подкрепена от намаляването на данъците през миналата година, която въпреки известната международна сигурност е близо до пълна заетост; (2) стабилното представяне на европейската икономика; (3) представянето над очакванията на Китай, който все още отговаря за 30% от икономическия растеж в глобален мащаб и (4) продължаващото нарастване и на по-малките развиващи се пазари като Индия и Индонезия.

Четирите основни риска пред глобалната икономика са (1) политическите рискове, чийто индекс е на най-високо ниво поради Брекзит, предстоящите избори в Гърция, ситуацията във Венецуела, повишаващият се брой въоръжени конфликти по света; (2) ръст на протекционистка политика – вече става ясно, че търговската война между САЩ и Китай няма да е временно явление, а траен геополитически конфликт. И при това тя се случва при растяща американска икономика, като може да се очаква тази политика да се засили в случай на рецесия или при предстоящи избори в САЩ. (3) Дигитализацията разрушава традиционните канали на дистрибуция и (4) рекорден ръст на глобалния държавен дълг, което дава по-малко свобода на действие на световните централни банки.

Що се отнася до Европа, личи колко силно сагата покрай излизането на Великобритания от ЕС се отразява на икономическата среда в страната, отбеляза Виденова. Изследвания на Кофас сочат рязък спад на намеренията както на местни, така и на чуждестранни компании да осъществят инвестиции във Великобритания, поради голямото ниво на несигурност за бъдещето на страната.

Николай Нейчев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ