България поиска изключение от ембаргото за руския петрол
Пет конкретни мерки за спасяване на българската икономика са били обсъдени днес на среща между представители на работодателските организации и синдикатите в Министерския съвет с участието на премиера Кирил Петков и вицепремиерите Асен Василев и Корнелия Нинова. Това съобщиха от пресцентъра на БСП като цитираха Нинова.
Първата конкретна мярка е ембаргото за внос на петрол от Русия да не се отнася за България, поискано е изключение, заявява Нинова.
„Второ, постигнахме съгласие, че компенсациите за бизнеса ще продължат и през май. Те бяха до края на април. С колко – предстои да се уточни следващата седмица в разговор на министъра на енергетиката и на финансите“, посочва тя.
Трето, „отново заявихме от името на работодатели с подкрепа на синдикати, да се запази цената на газа – такава, каквато е сега по доставките от „Газпром“. И, ако преговорите за алтернативни доставки доведат до по-висока цена, то да търсим механизъм държавата да компенсира разликата.“, допълва Нинова
Четвъртата мярка е поисканата от правителството дерогация за увеличаване на прага за регистрации по ДДС от 50 хил. лв. на 100 хил. лв., което е в помощ на малкия и среден бизнес.
Пето - обсъждане на вариант за махане на акциза върху горивото. „Това са четири - пет конкретни неща, които днес сме обсъждали, някои от тях вече категорично заявени, каквото е изключението за ембаргото и заявката за малкия и среден бизнес за регистрацията от 50 на 100 хил. лв. по ДДС, казва Нинова.
В същото време обаче се появиха сигнали за втвърдяване на българската позиция по въпроса за руското петролно ембарго. Според източници на Нова телевизия България ще наложи вето на решението на ЕС за руското петролно ембарго, ако не бъде включена в списъка на страните, които ще отложат въвеждането. Информацията не е потвърдена от официалните власти у нас, но е във връзка със започналото тази сутрин в Брюксел заседание на Съвета на посланиците на страните членки на ЕС, което трябва да излезе с решение за петролното ембарго. В него участва и българският дипломат Румен Александров.
От ЕК са представили модификация на плана за въвеждането на пълна забрана за внос на нефт и петролни продукти от Русия, в която е предложено да се допусне изключение за Унгария, Словакия и Чехия. България обаче не е в списъка. Унгария и Словакия искат по-дълъг период на прекратяване. Според настоящото предложение на Комисията и двете страни ще получат една година повече от останалата част от ЕС, за да се откажат от руския петрол. Будапеща и Братислава са отхвърлили предложението с аргумента, че се нуждаят от повече време, за да адаптират своите вериги за доставки.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.