България ще кандидатства за две агенции на ЕС, които са във Великобритания
България е готова да кандидатства да приеме след Брекзит и двете агенции на ЕС, които сега са във Великобритания. Това заяви премиерът Бойко Борисов преди началото на заседанието на Европейския съвет в Брюксел, предаде кореспондентът на БТА от белгийската столица. "Способни сме, ще се борим и за двете. Ако няма предварителни условия, които да ни изключат от тази възможност, мисля, че можем да се преборим", добави премиерът. София и Пловдив са подходящи за бази на агенцията, уточни той.
"Колкото повече идва Брекзит - за съжаление, в нашето председателство това ще се говори най-много - някак си толкова ми се иска да не се случва.", отбеляза още Борисов. Един развод никога не е добър и за двете страни, добави премиерът.
За мен най-прагматичното решение на тема отбрана е колективно членство на ЕС в НАТО, посочи Борисов по повод друга от темите на днешното заседание на европейските държавни и правителствени ръководители. Тогава, с парите, с които разполагат всички държави, да преценим на кого му трябват повече самолети, кораби, сухопътни войски. Така мисля, че ще излезе в пъти по-евтино, отколкото това милитаризиране в момента, в което милиарди трябва да се изсипят само от България, камо ли за целия ЕС. На фона на това, че всички искаме да се повишат парите в пенсионните системи, доходите, инфраструктурата за свързаност. Или едното, или другото може да стане, двете заедно - няма как, коментира Борисов.
Ние, по-старото поколение, сме живели в условията на надпревара във въоръжаването. Тогава между Изтока и Запада - Варшавския договор и НАТО - беше зверска надпревара във въоръжаването. Тогава дори ютиите си спомняте какви бяха, защото всичко се даваше за танкове, ракети, самолети, артилерия, а хората живееха по изключително лош начин. Не сме го забравили. Всички си спомняте как изглеждаше един "Москвич" и един "Мерцедес", как изглеждаше телевизор "Опера" и един "Филипс". Това е било само преди 27 години, не е било преди сто, добави той.
Премиерът даде оценка, че споразумението на ЕС с Турция за миграцията работи и ни дава големи предимства. Докато ни е партньор Турция, огромната бежанска вълна се спира пред един вал. Продължавам да считам, че плътното затваряне на границите на ЕС, включително Средиземноморието, каквито и усилия да ни струва, ще бъде в пъти по-евтино от това, което впоследствие се случва в Европа, отбеляза премиерът. Той поясни, че подобно затваряне би означавало преминаване само през официалните гранични пунктове.
Това, което навремето се приемаше като ерес в моето настояване - зоните за сигурност да се изтеглят извън ЕС, на територията на самата Либия, на самата Сирия, за да могат тези хора да си останат там, дори да плащаме, ще бъде в много пъти по-малко, отколкото когато дойдат на територията на Европа, с целия ужас, който, пази, Боже, като виждам Брюксел - навсякъде армия, бронирани камиони, картечници, в сърцето на Европа, допълни Борисов.
По повод подготвяните промени в Дъблинския регламент за миграцията премиерът уточни, че сега дори онези, които подлежат на връщане там, откъдето са влезли в ЕС, не искат да стоят в държавите, в които трябва да бъдат върнати. Задържаме хора по 20-30 пъти на сръбската граница, след като веднъж сме ги задържали и връщали. Пускаме ги, те излизат да се разхождат и през нощта пак ги задържаме там. Релокацията какво означава - да направим затвор и тези, които ни ги дават, да ги държим в затвора. Те искат да отидат на друго място. Сега вече не се счита за ерес, всички гласове ме подкрепиха, че изнасянето на зоните за сигурност ще бъде много по-добро за всички, посочи той по повод днешната си среща с държавните и правителствените ръководители от Европейската народна партия.
Премиерът съобщи също, че получава поздравления от всички за представянето на българския кандидат за еврокомисар Мария Габриел пред комисиите на Европейския парламент. Да изчакаме решението на ЕП. Всички колеги от много политически сили казаха, че е било прекрасно представяне, допълни министър-председателят.
На срещата на министър-председателите от ЕС в Брюксел присъства и Тереза Мей, която обяви, че ще представи на останалите лидери от съюза намеренията на страната си в преговорите за съдбата на европейските граждани, живеещи във Великобритания, които са директно засегнати от Брекзит. Очаква се тя да направи кратко изявление по време на вечеря на лидерите по-късно днес. Лондон ще публикува документ по въпроса за правата на европейските граждани във Великобритания на 26 юни.
ЕС иска преговорите за Брекзита да протекат бързо и интензивно и да се направи така, че да се запази единството на съюза, коментира на свой ред преди началото на заседанието германският канцлер Ангела Меркел. "За мен оформянето на бъдещия облик на 27-те членове е приоритетен въпрос в сравнение с въпроса за преговорите с Великобритания за нейното излизане от ЕС. Искаме разговорите да бъдат проведени в добър тон и дух, но ние трябва да се съсредоточим преди всичко върху бъдещето на 27-те", каза Меркел.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.