ЦИК: Манипулация на машинния вот би била трудна

ЦИК: Манипулация на машинния вот би била трудна

ЦИК: Манипулация на машинния вот би била трудна

Машините нямат интернет връзка помежду си, а ако има опити за евентуално хакване, би било трудно 11 хил. машини да се манипулират. Това заяви председателят на Централната избирателна комисия, Камелия Нейкова, пред БНТ.

„Също така смятам, че с флаш паметите не може да се извърши някаква злоупотреба, тъй като те са поставени в сектор на машината, който е пломбиран, тоест ако някой иска да има достъп до тях по време на гласуването, трябва да наруши тази пломба, което също е недопустимо“, обясни Нейкова.

Машините за гласуване в чужбина вече са доставени в представителствата ни в съответните държави. Техният брой е общо 421. Устройствата, които ще бъдат използвани на територията на страната, тръгват към секциите днес.

Предстои ЦИК да вземе решение за контролно преброяване на разписките от машините в извадка от секциите. Нейкова предупреди членовете на секционните комисии да не поставят знаци върху електронните карти или да ги облепят с тиксо. По думите ѝ това би опорочило вота.

Освен това секционните комисии не могат да вземат сами решение за преминаване към хартиено гласуване. „Ако има хипотеза, която налага преустановяване на машинното гласуване поради непредвидени обстоятелства, СИК има задължението писмено и мотивирано за уведоми районната избирателна комисия, тя от своя страна ЦИК и само ЦИК може да вземе решение за преустановяване на машинното гласуване и преминаване към хартиени бюлетини“, поясни Нейкова. Тя не изключи възникването на проблеми и действително спиране на вота с машини в някои секции.

Какво представлява хеш кодът и как се работи с него?

Председателят на ЦИК разясни и условията за работа с хеш кода, който всички представители на комисии трябва да отпечатат от машините в началото на изборите. „Кодът е криптографският идентификатор или т.нар. системен хеш код. С промените в Изборния кодекс секционните избирателни комисии преди началото на гласуването трябва да отпечатат от машината системна разписка. Тази системна разписка се нарича диагностичен доклад. В долната част на този доклад има системен хеш. Това е една конфигурация от букви и числа, която представлява този хеш код“, каза Нейкова.

Тя допълни, че този код трябва да се сравни с кода, който членовете на комисии са получили в запечатан плик в деня преди изборите от общинската администрация. Ако кодовете съответстват, машината работи със сертифицираната версия на софтуера, удостоверяването на което е извършено от Държавна агенция „Електронно управление“, Института по метрология и Института по стандартизация.

Подаването на сигнали за нарушения в изборния ден

При нарушения в изборния ден Нейкова посъветва гражданите да подават сигнал в съответната РИК, тъй като сигналът може да бъде обработен по-бързо, когато става въпрос за нарушения на територията на изборния район. Може да се подава сигнал и в СИК, ако избирател установи, че се извършват нарушения в изборното помещение.

На сайта на ЦИК ще бъдат публикувани телефони, предназначени само за подаване на жалби и сигнали, свързани с изборите.

***

Ако една партия има застъпник на кандидатска листа и представител, само един от тях може да присъства в избирателната секция. Може да има един анкетьор, един наблюдател и представител на средствата за масово осведомяване.

Предстои да се реши дали ще бъде позволено видеозаснемане при броене на бюлетините.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ