Дете e със съмнение за кожна форма на антракс
Дете на 14 години е със съмнение за кожната форма на антракс. Проби от момичето са изпратени в Инфекциозна болница.
Преди около 3 седмици на ръката му се появила лезия, която с времето ставала все по-страховита. Вероятно детето се е заразило през раничка на кожата си при доене на овце, разказа „24 часа” д-р Валери Велев.
"Кожната форма на антракса е най-леката, известна е като синя пъпка и всяка година има изолирани случаи. Лечението е антибиотично и с добра прогноза. Много опасната стомашно-чревна форма най-често се появява в периоди на засушаване след поройни валежи”, обясни проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и главен координатор на експертния съвет по микробиология към министъра на здравеопазването.
„ Когато тревата масово изсъхне, при пашата преживните животните я изтръгват с корени и пръст и се заразяват от патогени от почвата. След това най-често човек се инфектира от месо от болно животно. Например у нас през 2014 г. имахме случай на заразяване от сурова наденица”, допълни Кантарджиев.
До този случай в НЦЗПБ през юли са изпратени за рефериране 2 проби на съмнителни пациенти - от Стара Загора и от Инфекциозна болница, но и двете са се оказали отрицателни, показва справка в центъра.
При кожната форма инфекцията най-често се локализира, защото определени вещества по кожата ни пречат на бързото размножаване на бактерията. При липса на лечение лезията се увеличава и изглежда ужасяващо, но когато премине в дълбоко в подкожната тъкан е специфично отсъствието на болка. Причината е, че инфекцията унищожава нервната тъкан, обясни проф. Кантарджиев.
Инхалаторната форма нашумя много като терористично средство преди години, когато в САЩ политици бяха заплашване с антракс на прах в писма.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.