Деян Денев: Иновациите имат смисъл само, ако пациентите имат достъп до тях

Деян Денев: Иновациите имат смисъл само, ако пациентите имат достъп до тях

Деян Денев: Иновациите имат смисъл само, ако пациентите имат достъп до тях

Днес само около 30% от разрешените за употреба от Европейската агенция за лекраства терапии за периода 2017-2020 г. са достъпни за българските пациенти, казва Деян Денев Деян, директор на ARPharM. Той е на този пост от октомври, 2003 г. Юрист по образование, дипломирал се от Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", експерт по фармацевтично законодателство и лекарствена политика. Като директор на асоциацията води активностите на научноизследователската фармацевтична индустрия по ключови въпроси, касаещи лекарствената политика и регулации, интелектуална собственост и развитие на фармацевтичния пазар.  Член е на специалната работна група за Централна и Източна Европа на Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации и председател на Управителния съвет на Българската организация за верификация на лекарства (БОВЛ) през 2021 г.

Деян Денев ще бъде един от основните участници в първи панел* на Деветия Фарма форум на сп. „Мениджър“, който ще се проведе на 15 март в София Хотел Балкан

- Кои са иновациите във фармацевтичната индустрия от определящо значение за бъдещето на медицината и здравеопазването в следващите години?

- Фармацевтичната индустрия в момента разработва над 8000 потенциални лекарства и ваксини в областта на онкологията, редките заболявания, множествената склероза, Алцхаймер и много други. През следващите 5 до 10 години нашите изследователи ще постигнат значителен напредък в борбата с редица заболявания, за които в момента медицината не осигурява задоволително лечение

- А доколко България е готова за такъв еволюционен скок? Какви са възможните решения за ускоряване на този процес у нас?

- Иновациите  имат смисъл само ако пациентите имат достъп до тях. Осигуряването на по-бърз, по-справедлив и устойчив достъп на пациентите до иновативни лекарства е обща амбиция, която споделяме с пациентите и институциите. Достъпът на пациентите до иновативни лечения обаче зависи от няколко взаимосвързани фактора - оценка на здравни технологии, сравнение с други държави, договаряне на отстъпки с НЗОК, допускане на нови терапии до заплащане от НЗОК веднъж годишно, често с голямо забавяне. Всички тези комплексни фактори водят до това , че днес само около 30% от разрешените за употреба от ЕМА лекарства за периода 2017-2020 г. са достъпни за българските пациент и българският пациент чака средно 700 дни след разрешението за употреба, за да получи достъп до нова терапия. Възможните решения на този проблем са свързани с премахване на ограничението за включване на нови терапии в системата на заплащане от НЗОК само веднъж годишно и оптимизация на процеса на оценка и договаряне на отстъпки.

* В първи панел на предстоящия Девети фарма форум на списание „Мениджър“ представители на изпълнителната власт, на различни институции в сферата на здравеопазването и на браншови и съсловни организации ще дискутират факторите за ускорено развитие на българското здравеопазване и нужните политики за насърчаването им.

Бъдете част от събитието. Програма на форума и регистрационна форма търсете тук.

Девети национален фарма форум се осъществява с подкрепата на: AstraZenecaMagnaPharmAstellas; NovartisБългарска болнична асоциацияСЕНТИЛИОНMED-EL

Медийни партньори на събитието са: bTVdir.bgpuls.bg; REDmedia, portalnapacienta.bg

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ