Деян Денев: Иновациите имат смисъл само, ако пациентите имат достъп до тях

Деян Денев: Иновациите имат смисъл само, ако пациентите имат достъп до тях

Днес само около 30% от разрешените за употреба от Европейската агенция за лекраства терапии за периода 2017-2020 г. са достъпни за българските пациенти, казва Деян Денев Деян, директор на ARPharM. Той е на този пост от октомври, 2003 г. Юрист по образование, дипломирал се от Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", експерт по фармацевтично законодателство и лекарствена политика. Като директор на асоциацията води активностите на научноизследователската фармацевтична индустрия по ключови въпроси, касаещи лекарствената политика и регулации, интелектуална собственост и развитие на фармацевтичния пазар.  Член е на специалната работна група за Централна и Източна Европа на Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации и председател на Управителния съвет на Българската организация за верификация на лекарства (БОВЛ) през 2021 г.

Деян Денев ще бъде един от основните участници в първи панел* на Деветия Фарма форум на сп. „Мениджър“, който ще се проведе на 15 март в София Хотел Балкан

- Кои са иновациите във фармацевтичната индустрия от определящо значение за бъдещето на медицината и здравеопазването в следващите години?

- Фармацевтичната индустрия в момента разработва над 8000 потенциални лекарства и ваксини в областта на онкологията, редките заболявания, множествената склероза, Алцхаймер и много други. През следващите 5 до 10 години нашите изследователи ще постигнат значителен напредък в борбата с редица заболявания, за които в момента медицината не осигурява задоволително лечение

- А доколко България е готова за такъв еволюционен скок? Какви са възможните решения за ускоряване на този процес у нас?

- Иновациите  имат смисъл само ако пациентите имат достъп до тях. Осигуряването на по-бърз, по-справедлив и устойчив достъп на пациентите до иновативни лекарства е обща амбиция, която споделяме с пациентите и институциите. Достъпът на пациентите до иновативни лечения обаче зависи от няколко взаимосвързани фактора - оценка на здравни технологии, сравнение с други държави, договаряне на отстъпки с НЗОК, допускане на нови терапии до заплащане от НЗОК веднъж годишно, често с голямо забавяне. Всички тези комплексни фактори водят до това , че днес само около 30% от разрешените за употреба от ЕМА лекарства за периода 2017-2020 г. са достъпни за българските пациент и българският пациент чака средно 700 дни след разрешението за употреба, за да получи достъп до нова терапия. Възможните решения на този проблем са свързани с премахване на ограничението за включване на нови терапии в системата на заплащане от НЗОК само веднъж годишно и оптимизация на процеса на оценка и договаряне на отстъпки.

* В първи панел на предстоящия Девети фарма форум на списание „Мениджър“ представители на изпълнителната власт, на различни институции в сферата на здравеопазването и на браншови и съсловни организации ще дискутират факторите за ускорено развитие на българското здравеопазване и нужните политики за насърчаването им.

Бъдете част от събитието. Програма на форума и регистрационна форма търсете тук.

Девети национален фарма форум се осъществява с подкрепата на: AstraZenecaMagnaPharmAstellas; NovartisБългарска болнична асоциацияСЕНТИЛИОНMED-EL

Медийни партньори на събитието са: bTVdir.bgpuls.bg; REDmedia, portalnapacienta.bg

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?