Доц. Киселова: Не може всички актове на Кирил Петков като министър да отпаднат автоматично

Доц. Киселова: Не може всички актове на Кирил Петков като министър да отпаднат автоматично

Доц. Киселова: Не може всички актове на Кирил Петков като министър да отпаднат автоматично

В Конституция няма изрично разпореждане какво се случва, ако се установи частична противоконституционност по отношението на назначението на Кирил Петков за служебен министър, поради наличието на канадско гражданство към онзи момент. Това заяви пред bTV преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова

По думите й нито в основния закон, нито в други нормативни актове има изрично разпореждане какво се случва с неговите актове.

„Има едно тълкувателно решение на Конституционния съд от миналата година - №3 от 2020 г. В него се казва, че има преки и с оглед на това да се запази правната сигурност - и други последици, с които не сме се сблъсквали досега. Моето разбиране е, че по отношение на г-н Петков пряката последица от установяване на частичната противоконституционност е да се види дали декларацията, която той е попълнил, е с невярно съдържание“, коментира тя.

„По отношение на неговите актове обаче не можем да твърдим, че всички изведнъж стават нищожни, защото става дума за доста сериозни въпроси и защото Конституционния съд е сезиран по отношение на назначаването, а не по отношение на актовете“, добави доц. Киселова.

Тя заяви, че не може въз основа на тълкувателното решение от Конституционния съд (КС) да се каже, че след като се установи противоконституционност всички актове автоматично ще отпаднат.

„Автоматизъм в правото не можем да търсим, защото няма правно основание. Отговорността по отношение на действията му като министър, може да бъде търсена, но първо трябва да влезе решението на КС и след това да се изследва, защото може никой да не оспори актовете“, обясни експертът.

Преподавателят по конституционно право смята, че проверката на спецпрокуратурата по казуса няма да бъде прекратена след произнасянето на КС, а по-скоро ще бъде преобразувана в досъдебно производство.

„Попълването на декларацията, която е подал г-н Петков пред президента, всъщност съдържа елемент, който не е верен, вижда се от документите. Той е бил с двойно гражданство. Спецпрокуратурата проверява само дали е подал декларация с невярно съдържание“, коментира Киселова.

Тя уточни, че според документите от 20 август Кирил Петков не е канадски гражданин.

„В документите, които е подал, за да се откаже от гражданство, там има един текст, който предвижда процедура. Българската държава не води регистър на лицата с двойно гражданство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ