Едва около 30% от новите лекарства, разрешени за употреба в ЕС достигат до българските пациенти

Manager News

Ограниченият достъп до различни видове терапии, ограничава и здравните специалисти в тяхната мисия да приложат най-подходящия медикамент за съответният пациент, казва Юлиян Христов, изпълнителен директор на „МагнаФарм България“ ЕАД. Управляваната от него компания  е специализирана в търговия с лекарствени продукти, лекарствени продукти без рецепта, медицински изделия, хранителни добавки и козметика. Концепцията на компанията е да бъде „ one-stop-shop” организация осигуряваща 360° обслужване(продажби, маркетинг, дистрибуция, регулаторни дейности и др.) на своите партньори.

- Г-н Христов, МагнаФарм беше един от партньорите на провелия се миналия месец Девети национален фарма форум на „Мениджър“. Защо подобни събития са важни за Вас?

- За нас беше чест да партнираме на Деветия национален фарма форум. Подобни събития са изключително важни за развитието на здравеопазването в България. Ние в МагнаФарм вярваме, че когато всички засегнати страни се съберат, изложат и дискутират заедно общи проблеми, само тогава може да се намерят оптимални решения. Панелистите и гостите на този форум са професионалисти с доказано висока експертиза в областта на здравеопазването и здравните технологии. Kато част от фармацевтичния бранш в страната е важно да присъстваме и подкрепяме подобни събития, на които открито се обсъждат важни теми, които са от съществено значение за повишаване качеството на здравеопазването, което е и най-важното условие за подобряване на качеството на живота на българските граждани. За нас е важно да сме част от съвременното мислене и да бъдем сред компаниите, които имат позиция и желание за промяна, в рамките на нашите възможности, разбира се.  

 - Докъде се простират възможностите на фармацевтичната индустрия за постигането на този всеобщ идеал за качествено здравеопазване?      

- Нашето разбиране е, че системата на здравеопазването включва много елементи, но в центъра й трябва да бъде поставен пациентът. Фармацевтичната индустрия е основен двигател за постигане на качествено здравеопазване. Иновациите и осигуряването на по-лесен достъп на пациенти до лекарства е основен приоритет на фармацевтичните компании. Статистиката показва, че до пациентите ни достигат едва около 30% от новоразрешените за употреба лекарства в сравнение с останалите членки на ЕС. Не виждам как може да съществува здравеопазване, а още повече качествено, без един от основните компоненти. Фарма компаниите инвестират много в изследвания и осигуряване на все по-качествени медикаменти и препарати, въпрос на здравна система е как те да достигат по-бързо и по-лесно до нуждаещите се пациенти. Още повече, че неведнъж сме ставали свидетели на случаи, при които пациенти нямат достъп до съществуващо лечение или се налага да се лекуват в други държави. Чрез комуникация с останалите участници в здравеопазването, като здравните специалисти, пациентските организации и регулатора, индустрията търси начини за подсигуряването на достъп до ефективни терапии, които да помогнат на българските пациенти да водят по-качествен живот.

- Редките болести и тяхното лечение стават все по-актуална тема, включително и у нас. Какво обаче е важно и нужно още да се надгражда и развива като здравни политика в тази област?

- Фармацевтичната индустрия, базирана на иновации, създава продукти с подобрени ефективност и ефикасност, както и с подобрени начини на приложение и дозови режими. Благодарение на тези иновации, при пациентите с редки заболявания, се наблюдава по-стриктно придържане към терапиите, което от своя страна води до по-добри резултати по време на лечението и респективно до по-добро качество на живот. Ограниченият достъп до различни видове терапии, ограничава и здравните специалисти в тяхната мисия да приложат най-подходящия медикамент за съответният пациент. Въвеждането на здравни политики, осигуряващи достъпа до иновативни терапии ще помогне българската здравна система да достигне нивото на водещите европейски държави.

- В коя сфера на здравеопазването смятате, че управляваната от вас компания се отличава с особено активен принос?

- Експертизата на МагнаФарм е базирана на опита, който сме придобили през годините, представлявайки мултинационални фармацевтични компании на различни пазари. Ако вземем например плазмените терапии, използвани при лечението на редките болести, както и за лечението на сериозни заболявания и животозастрашаващи ситуации, тяхното приложение е без терапевтична алтернатива. В тази връзка, всички заинтересовани страни следва да предоставят своя опит, но и визия по въпроса за осигуряване на достъпа до тези лекарства, считани за лекарствени продукти от първа необходимост според СЗО. Всички участници в системата на здравеопазването трябва да положим усилия, за да минимизираме доколкото е възможно, евентуалните рестрикции при достъпа на българските пациенти до плазмени препарати.

"Мениджър нюз"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ