Фармацевтичният съюз сезира ЕП за обвиненията срещу проф. Асена Стоименова

Фармацевтичният съюз сезира ЕП за обвиненията срещу проф. Асена Стоименова

Българският фармацевтичен съюз е сезирал председателя на Европейския парламент и ресорните Подкомитет по човешките права и Комитет по околна среда, обществено здраве и храни за обвиненията, които повдигна прокуратурата в края на миналата седмица срещу председатерлят на съюза, проф. Асена Стоименова. Тя беше обвинена в представяне на невярна информация в общественото пространство, свързана с евентуален недостиг на лекарства около пандемията с коронавируса като обвинението беше придружено и от парична гаранция в размер на 20 хил. лева. 

Повдигнатото обвинение е по чл. 326, ал. 1 от Наказателния кодекс, предвиждащ и затвор от 2 г. за този, който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога. Поводът за обвиненията са интервюта на проф. Стоименова, в в които тя изказва опасения от възможен евентуален недостиг на лекарства. Мнението на проф. Стоименова, според прокуратурата всявало страх и паника. 

Междувременно обаче Фармацевтичната група на Европейския съюз заяви за БНР, че заявеното в интервютата на председателката на Българския фармацевтичен съюз Асена Стоименова пред БНР и БНТ не може да се разглежда като „фалшива аларма“.

„Европейската комисия, Европейската агенция за лекарствата, Европейските фармацевтични компании, болниците, нашата група и много други работещи в сектора на здравеопазването са изтъквали риска от недостиг на лекарства заради пандемията“, се казва в отговора до БНР. 

 А в сигнала на Българския фармацевтичен съюз до Европейския парлавен се напомня, че заради очаквани производствени и логистични проблеми за лекарства, чиито активни субстации се произвеждат в Китай, още в началото на март СЗО изготви списък със субстанции, които да бъдат наблюдавани. Европейската комисия пък призова страните да повишат производствените си капацитети и да не ограничават износа. 

"В сигнала до ЕП се посочва, че изразяването на експертно мнение, което съвпада с това на Европейската комисия, на Европейската агенция по лекарствата и на други специализирани международни организации в областта на здравеопазването, е гарантирано от основните права – правото на свобода на изразяването и правото на информираност на обществото", посочиха от фармацевтичния съюз.

От там призовават ЕП да изготви официална позиция в подкрепа на правото на медицинските специалисти в Европейския съюз да информират европейските общества за потенциални рискове пред системите им на здравеопазване, както и да започне проучване на случая.

Българският фармацевтичен съюз заявява, че подобни обвинения са били повдигнати от прокуратурата и на лекари за информиране на обществото за липса на лични предпазни средства на медицинските специалисти, които впоследствие са били оттеглени.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ