Гешев на кръстосан разпит във ВСС, отговаря на над 100 въпроса

Гешев на кръстосан разпит във ВСС, отговаря на над 100 въпроса

Гешев на кръстосан разпит във ВСС, отговаря на над 100 въпроса

Първото, което ще направя, ако бъда избран за главен прокурор  е да сформирам екип и да продължа с оптимизирането на районните прокуратури. Така кандидатът за главен прокурор Иван Гешев отговори на един от въпросите на Българския институт за правни инициативи по време на изслушването му във ВСС днес. Той е единствен кандидат за поста и започна с представяне на концепцията си. Тя представлява стратегия за управление на прокуратурата в следващите 7 години, "ако ми гласувате доверие", посочи Гешев.

"Вярвам, че е време прокуратурата да поеме сама отговорност за собственото си управление и това не е само мое мнение", подчерта той и обясни откъде идва увереността му, че може да поеме този пост. "Увереност, че ще се справя със задачите ми, дава дългогодишният ми стаж в правоохранителните органи, както и управленческият ми опит, който имам. Аз бях наясно, че имам подкрепата на колегите да участвам в тази процедура и всяко друго решение би означавало да предам тяхното доверие, както и да предам труда, който вече се отчита от Европейската комисия и партньори", коментира Гешев. 

Сред основните моменти в концепцията си Гешев посочи, че ако бъде избран ще въведе гореща телефонна линия за престъпления за расизъм, както и телефон, на който да се подават сигнали за корупция в реално време. Освен това, ще продължи "да влиза по делото КТБ." Не виждам проблем да влизам в зала. Това дело е и мой ангажимент и ако не влизам в зали ще бъде все едно да прехвърлям моята отговорност, допълни той.

Общо 107 са въпросите към кандидата за главен прокурор на днешното изслушване . На друг въпрос по линия на Института за правни инициативи Гешев каза, че най-трудни в емоционално отношение са му били делата, когато е работил като следовател по транспортни дела. Особено трудно му било при оглед на местопроизшествия със загинали и срещи с техните близки. Като професионален успех той посочи две дела - срещу престъпна група с големи обезпечения и делото КТБ.

Делото КТБ е може би най-сериозното ми предизвикателство, посочи Гешев. Той изброи и причините това да е така. Едната е, че щетата е процент от БВП. Гешев посочи, че в Америка е имало дело с изчислена щета за 60 млрд. долара, но като процент от БВП бил по-малък. Гешев посочи и че по делото КТБ за първи път е изготвена експертиза от една от най-големите одиторски компании.

За първи път има и обвинение за присвояване от главна каса на банката, посочи още Гешев.

На въпрос на инициативата "Правосъдие за всеки", свързан с депутата Делян Пеевски, той посочи, че всички фирми, свързани с него, са погасили целево задълженията си към КТБ. Няма данни, които да ангажират неговата отговорност, както и няма данни Прокопиев да е получавал пари,  каза Гешев. Той обаче напомни, че ако стане главен прокурор няма да позволи определени кръгове да казват на кого да бъдат повдигнати обвинения, още по-малко какви. Гешев засегна темата за политико-икономическите кръгове и при обосновката на мотивацията си за поста. "В България съществуват политико-икономически къргове със сериозен финансов и медиен ресурс. Те определено са засегнати от прокуратурата. Това, което те правеха през последните години е да се хранят от говорене срещу институцията, включително да изграждат идеологическата си база върху прокуратурата и съдебната власт.", заяви той. " Аз не приемам това, че се опитват да ми казват кое е истина. Няма да забранявам чуждото мнение, но не уважавам това да ми казват на мен какво трябва да мисля, каза Гешев.  "Ако се откажа заради една такава медийна атака, означава, че ме е страх и ще подведа колегите, които са ми гласували доверие", коментира Гешев по повод атаките. "Това не е политическо говорене, а е отговор на политическа атака към част от съдебната власт. Тези атаки дългогодишно, бавно и постепенно уронват не само имиджа на прокуратурата, но и на цялата съдебна власт", каза още той.
 

В отговорите си на въпросите Гешев също така сподели, че е привърженик на разширяването на съдебния контрол върху прокурорските актове, но не смята, че това ще се отрази на качеството на разследването, посочи Гешев.

Според него прокурорите трябвало да бъдат стимулирани с поощрения и награди, защото това можел да играе сериозна роля върху ефективността на разследването. Същевременно "прокурорите не може да се превръщат в каста, която да не комуникира с хората, които им плащат заплатите.", допълни той.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ