Гинка Върбакова се явява на публично изслушване в парламента за сделката с ЧЕЗ

Гинка Върбакова се явява на публично изслушване в парламента за сделката с ЧЕЗ

Гинка Върбакова, чиято фирма "Инерком" е купувачът на ЧЕЗ, ще участва в изслушване пред Комисията за контрол на службите, което ще се проведе утре в Народното събрание. То ще бъде отворено и за медиите. Комисията ще направи изслушване на всички институции, които имат отношение по продажбата на ЧЕЗ, като ще присъства и Върбакова.

Това стана ясно от коментар на депутата от ГЕРБ Делян Добрев пред bTV. "На този етап имаме  малко информация. Според това, което излиза в медиите, в тази сделка има две офшорки, три банки. Не знаем точната цена на сделката, но знаем, че има предварителен договор. Всички тези детайли ще ги обсъдим утре”, допълни Добрев.

След изслушването управляващите ще направят преглед на законодателството, за да установят дали КЕВР, както БНБ, например, има правомощия да се произнася по такъв тип сделки, подобна на продажбата на банки у нас, уточни още Добрев. 

По-рано днес по време на заседанието на парламента от БСП поискаха временна анкетна комисия, която да разследва сделката с ЧЕЗ. От БСП настояват и да бъде разсекретен документа с информация от чешкия премиер Андрей Бабиш до Бойко Борисов с подробности по сделката. Самият Борисов съобщи на извънреден брифинг вчера, че е помолил колегата си Бабиш и е получил от него информация за източниците на финансиране на сделката, която е секретна и ще бъде предоставена на народните представители. От БСП обаче отново настояваха и днес да бъде свикано специално парламентарно заседание, на което Борисов да бъде изслушан за сделката. 

„Настояваме на това заседание да бъде поканено и ръководството на Българска банка за развитие, за да обясни - защо излъга, че няма никакво отношение към покупко-продажбата на ЧЕЗ“, заяви депутатът от Левицата Жельо Бойчев.  От БСП заявиха още, че секретният документ по сделката за ЧЕЗ, депозиран вчера от премиера Борисов, е "един хвърчащ лист" без подпис и печат.

Документът от чешкия премиер Андрей Бабиш е без гриф за сигурност, но е в секретната секция, заради банките, упоменати в него, уточниха по-късно от Министерски съвет.  Информацията, свързана с източниците на финансиране на сделката по продажбата на бизнеса на ЧЕЗ Груп в България, предоставена от министър-председателя Бойко Борисов на народните представители вчера, е получена от кабинета на премиера Андрей Бабиш, след като беше поискана от премиера Борисов при проведения телефонен разговор между двамата, поясняват от Министерски съвет.  
"Върху нея няма гриф за сигурност, но поради факта, че не е съставена от орган на изпълнителната власт в България и съдържа данни за евентуални бъдещи банкови операции, е заведена в секретното деловодство на Народното събрание. Без да коментираме съдържанието на предоставения материал и каквито и тълкувания да му бъдат правени, подчертаваме, че това е първата официална информация по сделката и тя беше предадена на народните представители незабавно след получаването й", заявяват още от правителството. 

 Ако БСП са толкова сигурни, че няма нищо секретно в документа, нека да го оповестят те, да кажат кои са банките, да поканят и трите банки, изброени в документа, коментира председателят на енергийната комисия от ГЕРБ Делян Добрев. "Ние не можем да каним само една, трябва да каним и трите", добави той, като така поне уточни броят на споменатите в класифицираната информация банки.

Президентът Румен Радев също поиска днес "да се даде ясен отговор кои банки са изразили готовност да финансират тази сделка, при какви механизми и дали въпросната фирма е получила политическа подкрепа, за да бъдат банките толкова щедри. Държим да знаем как тази фирма без история (б.р. Инерком) и без капацитет получава такива големи банкови гаранции“. Това заяви Радев в отговор на журналистически въпрос. Той обяви, че е готов при необходимост да проведе разговор с чешкия президент Милош Земан, както и да изпрати свой представител утре, който да присъства на съвместното заседание на парламентарни комисии по тази тема.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ