Google, DeepMind и Amazon инвестират милиони в първия български център за високи технологии

Google, DeepMind и Amazon инвестират милиони в първия български център за високи технологии

Техногигантите Google, DeepMind, Amazon Web Services влизат със сериозни инвестиции от 7 милиона долара общо в първия по рода си български институт за компютърни науки и изкуствен интелект INSAIT, който беше официално открит днес на специално събитие в НДК. Институтът е създаден и ще работи в партньорство с двата най-големи технологични университета на Швейцария - Федералния технологичен институт в Цюрих (ETH Zurich) и Политехническия университет в Лозана (EPFL) и ще се ръководи от световноизвестни учени – българи и чужденци от най-добрите университети в САЩ и Израел.

Целите на INSAIT са България да стане най-доброто място в света в областта на компютърните науки и изкуствения интелект, както и държавата ни да привлече най-големите компании в света и те да отворят своите научно-изследователски центрове в България, заяви премиерът Кирил Петков пред гостите на събитието за откриването на INSAIT. В безпрецедентно по рода си сътрудничество, освен първите заявени до момента чуждестранни инвестиции от американските технологични гиганти, във финансирането на института дългосрочно се включват държавата и българския бизнес. България ще инвестира по 10 милиона в INSAIT във всяка от следващите години, съобщи Кирил Петков. Български технологични компании, начело със SiteGround, също се включват с инвестиции от 6 млн. долара, допълни той.[[{"fid":"392025","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":2001,"width":3000,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

INSAIT има амбицията и потенциала да се наложи като един от водещите изследователски и образователни центрове в света, предоставяйки за първи път условия на работа, съпоставими с тези в западни университети. Той ще развива дейността си под шапката на СУ “Св. Климент Охридски”.

Зад създаването на този център стои голямата идея за насърчаване на икономически растеж чрез образование, сподели от сцената на събитието един от специалните гост-лектори днес, Нобеловият лауреат проф. Дан Шехтман. INSAIT носи в себе си потенциала не просто да привлече в България учени от световна класа, но и да задържи в страната своите ценни млади умове, допълни той и сподели съвети от практическия опит и политики в тази посока, превърнали родината му Израел във високотехнологична държава – (повече за тях очаквайте малко по-късно днес в интервюто, което проф. Шехтман даде специално за Мениджър Нюз).[[{"fid":"392026","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":2974,"width":4460,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Зад реализацията на първия по рода си високотехнологичен научен център у нас стои всъщност мечта отпреди повече от десетилетие на един аспирант по това време в Кеймбридж. Впоследствие той се превръща в един от най-успешните и награждавани български учени в областта на компютърните науки и изкуствения интелект, а днес бе представен и като идейният архитект на INSAIT – проф. Мартин Вечев. „Когато преди години започнах аспирантура в Кеймбридж и подадох документи за стипендия, във формуляра имаше и въпрос „Какво искате да постигнете след 20-30 години?“ И аз написах, че мечтая да създам научен център на световно ниво като Кеймбридж. Тази мечта вече е факт и когато си тръгнете оттук и ви попитат какво се е случило на това събитие, разкажете, че за първи път в България се появява нещо, което дава възможност на всеки, който иска да промени света, да го направи от това място“, сподели той.[[{"fid":"392027","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":2000,"width":3000,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

Откриването на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (Institute for Computer Science, Artificial Intelligence and Technology) - INSAIT, в София е изключително силен момент, защото с него се превръща в реалност идеята на създателя му - проф. Мартин Вечев, с наука и иновации България да е лидер на регионално, европейско и световно ниво, отбеляза и европейският комисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел.  INSAIT има потенциала да се превърне във фабриката за „еднорози“ не само в България, а в цяла Източна Европа, допълни еврокомисар Мария Габриел и добави пожеланието институтът да се превърне и в платформа за бъдещи Нобелови лауреати.

„Има събития, които променят хода на човешката история и днес имаме привилегията да бъдем част от едно такова събитие.Зад тях винаги стоят хора с познания, визия и енергия.“, заяви и президентът Румен Радев. Създаването на този институт успя да постигне невъзможното за българската политическа действителност – да обедини усилията на четири поредни правителства, отбеляза той.

[[{"fid":"392028","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"4":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":2000,"width":3000,"class":"media-element file-default","data-delta":"4"}}]]

Мисията на INSAIT е да превърне България в световна дестинация за изследвания и иновации, а така също и в център на нова екосистема с пряко въздействие върху развитието на страната. Това е повратна точка в усилията за създаване на високотехнологична и конкурентна икономика, базирана на продукти с висока добавена стойност и интелектуална собственост, и за преодоляването на негативни тенденции като обезлюдяване и т. нар. изтичане на мозъци.

Източна Европа има невероятен набор от таланти в областта на компютърните и инженерните науки. Нашето желание е да помогнем на INSAIT да се превърне в център на световно ниво, привличащ най-добрите изследователи от региона и света, посочи Джеф Дийн, директор на Google AI в онлайн участие на днешното събитие. Google ще инвестира 3 млн. долара в изчислителни ресурси, а освен това ще учреди и специални стипендии за жени, които да развиват висока експертиза в компютърните науки, сподели той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ