Храната на бъдещето, бъдещето на храната

Храната на бъдещето, бъдещето на храната

Храната на бъдещето, бъдещето на храната

Екологично, домашно и свободно отгледани и био сертифицирани храни - това е трайна тенденция, която ще се запази като водеща в бъдещето на храните през следващите 10 години поне. Паралелно с това, ще се работи активно в развиването на алтернативни източници, като синтетично месо например, или 3 D принтирани продукти, разказа проф. д-р инж. Йорданка Василева, заместник ректор на Университета по хранителни технологии в Пловдив по време на първия форум "Отговорни производители. Качеството преди всичко - храни и напитки", организиран от списание "Мениджър". Тя представи любопитен поглед по темата за храните на бъдещето и бъдещето на храната. Индустриите и науката търсят заедно нови решения най-вече за решаване на глобалния проблем за изхранването на човечеството, което се очаква към 2030 г. да бъде 9 милиарда. 

В момента, една трета от храната, която се произвежда в световен мащаб, се изхвърля по различни причини. В същото време 36 милиона души умират от глад гоодишно в развиващите се страни. В развитите пък други 29 милиона също губят живота си, но от заболявания, свързани с преяждане, разказа още проф. Василева. Затова една от големите задачи пред науката и индустрията е как да се редуцират и използват повторно хранителните отпадъци.

[[{"fid":"331356","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":728,"width":970,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Проф. Йорданка Василева, заместник-ректор на Университета по хранителни технологии в Пловдив.

 В бъдеще ще продължат да се развиват и тенденциите за т.нар. чист етикет, но и ще се върнем назад във времето към търсенето на производство на традицционни храни, организирано обаче по нов начин. 

През 2030 още ще се търси звучене на храната по-скоро като произведение на изкуството, но и все по-активно ще навлизат продукти, обогатени така, че да се грижат за здравето на различни органи и системи в човешкия организъм, разказа още проф. Василева.

Шеф Жоро Иванов, главен готвач на Гранд хотел София пренесе участниците във форума в бъдещето на храната и храната на бъдещето със специална презентация "Кухня Милениум". Той и неговият екип демонстрираха иновативна техника за приготвяне на храна, която е елемент от новия проект на Гранд Хотел София. В него ще бъдат адаптирани всички новости от света в приготвянето на храна. От 2000 г. насам кулинарията претърпя изключителна трансформация като вече е налице симбиоза с науката - нещо, което тепърва се очаква да се появява в България, сподели още той.

[[{"fid":"331358","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":728,"width":1092,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

Шеф Жоро Иванов, главен готвач на Гранд Хотел София, където се проведе днешния форум, демонстрира иновативна техника на готвене от новия си проект "Кухня Милениум"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ