Има ли бъдеще за българското здравеопазване
Тя е на 28 години, живее извън града, има дъщеря и скоро ще има второ дете. Семейството е бедно, парите никога не стигат, но въпреки това тя не се лишава от разходите за цигари, които не спира да пуши дори по време на бременността си. Нейната 3-годишна дъщеря ще последва съдбата й, защото е жертва, пасивен пушач, така, както и нероденото й дете. С тази истинска история, която се случва във всяка точка на света започна изказването си в провеждащия се днес в столичния хотел Балкан Шести Фарма форум на списание „Мениджър“ специалният гост на събитието д-р Скендер Сила, ръководител на офиса на СЗО в България. Събитието се провежда под надслов „Стратегия „Здраве за всички““.
Ключовите етапи в живота на хората имат важно значение за определянето на т.нар. жизнен цикъл на хората – така например 7-годишните деца вече са в сериозен риск на всички негативни фактори на средата, в която живеят, ако тя е нездравословна. Здравата среда е основата на качествен живот с голяма продължителност, отбеляза д-р Сила. Той представи концепцията на СЗО „Здраве през целия живот“. Политиките на достъп до образование са много важни за здравето и продължителността на живота, особено, когато става дума за деца от бедни семейства. Здравният сектор има ключова роля заедно с образованието да развият подкрепящо отношение, заедно с родителите към техните деца. Предпоставка за успешно отглеждане на дете е да имаш здравна култура, за да я предадеш на децата си. Здравното образование трябва да стане елемент от общото образование, за да предпази децата от токсични навици, застрашаващи здравето и активното им дълголетие като тютюнопушенето например, посочи още д-р Сила. В реалния живот прилагането на подхода за жизнения цикъл, който предпазва от вреди за здравето не е лесно. За да постигне здравен статус, сходен със страните от ЕС България трябва да фокусира усилията си върху борбата с тютюнопушенето и високата консумация на алкохол, за намаляване на високия процент доплащания от страна на пациентите, коментира той и завърши с цитат от Левски, изречен на български – „За Отечеството работя, байо! Кажи ти моите и аз твоите кривини, па да се поправим и всички да вървим наедно.“
Има бъдеще за българското здравеопазване и рецептата е надпартийност, диалог и консенсус, посочи друг участник в първия панел на събитието, доц. д-р Лъчезар Иванов, заместник-председател на парламентарната комисия по здравеопазване в 44. Народно събрание.
Здравеопазването е огледало на икономиката на една държава. Така че, каквато си я направим икономиката, такова ще е здравеопазването. Стабилизирането на здравно-осигурителния модел е един от приоритетите на управленската програма на правителството. То включва и постепенно демонополизиране на здравната каса. На етап законодателна дейност правителството вече е реализирало 80% от заложените цели в програмата си в областта на здравеопазването. Тази година предстои въвеждането им в практиката, заяви доц. д-р Иванов.
[[{"fid":"327647","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":728,"width":1092,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
[[{"fid":"327648","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":728,"width":1092,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.