Как общностите могат да противодействат на отчуждението между хората

Как общностите могат да противодействат на отчуждението между хората

Как общностите могат да противодействат на отчуждението между хората

Човекът, сам по себе си не е възможен извън общността. Но, противно на общовъзприетите представи общността не е сбор от индивиди, а система от отношения. Ние се чувстваме добре, пълноценни и реализирани, когато сме част от такава мрежа, коментира Харалан Александров, социален антрополог в началото на втория панел от обществения разговор за щастието на нацията, организиран от списание „Мениджър“. Дебатът съпътства официалното представяне на данните от Втория национален индекс на щастието, изготвен по задание на „Мениджър“.

Изграждането на общности като подход за противодействие на отчуждението между хората е темата на дискусията във втори панел. Идеалът за общност предполага тя да отговаря на няколко условия: да е включваща, а не изключваща и маргинализираща, да приема и толерира различията между хората, за да стимулира развитието, поясни антропологът. Според него българската общност преминава през много сериозни изпитания, ние сме в период на депопулация, а част от хората започват да се чувстват обречени, което е една от точките на пречупване на обществото ни. Другата точка на пречупване е бедността, което предизвиква гняв у хората. Много процеси са сякаш в процес на регрес и упадък, което пък води до усещане за нещастие, допълни Харалан Александров. Здравата и жизнена общност е тази, която успява да съчетае солидарност със съревнователност, слава богу, все още има белези на това съчетание в различни организирани общности в страната, отбеляза още той.

Общността вече може да бъде навсякъде по света и не е необходимо да бъде непременно териториално обусловена като държавата България, смята Христо Бояджиев, основател на неправителствената организация Тук-Там. Вече 12 години работим за това българите навсякъде по света да се чувстват част от общност на хора с ясна цел, гледайки напред, даде пример той.

Поколенията, израснали с технологии, също имат нужда да бъдат заедно, да са част от общност, пък дори и виртуална, коментира и един от най-популярните влогъри у нас Крис Захариев. Тази тенденция ясно личи и в промените, които въвеждат социалните мрежи. Фейсбук например вече стимулира създаването на групи, а не толкова индивидуалните изяви, добави той.

Дигитализацията е още една възможност за общуване и създаване на общности и в никакъв случай не означава, че изключва общуването на живо, каза и Петя Стойчева Кривицки, клиничен психолог. Бум в света в момента например са дигиталните терапии и това е страхотна възможност за подкрепа извън реалния свят и откриване на нов път към щастието.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ