Калфин: Парите от ЕС идват с много условия. Трябва да се изготви план

Калфин: Парите от ЕС идват с много условия. Трябва да се изготви план

„Парите са повече, но това се дължи на факта, че имаме нов целеви инструмент, който трябва да направи икономиката ни сравнима със средните равнища в Европа. Ние получаваме най-много пари, защото сме с най-лоша икономика като процент от брутния вътрешен продукт. Това трябва да се промени. България трябва да има амбиция да изпревари една или две страни по икономическо развитие.“, това заяви пред bTV бившият министър на външните работи и бивш евродепутат Ивайло Калфин.

„За страната ни е добре, че има бюджет, защото ние сме нетен получател – взимаме 3 пъти повече, отколкото внасяме в европейския бюджет, така че забавянето му носеше рискове или да има много малък бюджет, или България да бъде ощетена. Фактът е, че има бюджет и фонд за възстановяване, а това е добре.“, каза още Калфин, коментирайки взетото на срещата в Брюксел решение България да получи близо 29 млрд. евро от ЕС за следващите 7 години.

От тази сума 24,385 млрд. евро са под формата на безвъзмездни средства, като страната ни ще има достъп и изгодно заемно финансиране в размер на 4,549 млрд. евро, ако реши да тегли кредит.

„За мен е по-важно не е колко получаваме, а какво ще се случи с тях. Точно за това се дават тези пари в новия фонд за възстановяване и устойчивост. Идеята е в рамките на 4-5 години да имаме абсолютно нова икономика и различно качество на живот. Този път Европейският съюз дава парите с доста условия, така че трябва да ни е ясно, че няма как да ги вземем и да ги похарчим току така“, коментира Калфин.

По думите на в момента липсва план за това как ще бъда изхарчени тези пари.

„Вчера слушах вицепремиерът господин Дончев, който каза - пари ще има и всички ще получат. Точно това не трябва да се говори. Трябва да се каже не как ще се разпредели една кошница с пари, а по какъв начин ще се промени живота и икономиката ни. Това, което липсва е план как през следващите 4 години ще бъде похарчен фонда за възстановяване. Планът трябва да е съобразен с препоръките, които получаваме, а те са свързани с ниската конкурентоспособност, необходимостта от цифровизация на икономиката, ангажиментите ни по зелената сделка, съдебната реформата и борбата с корупцията и др.“, каза бившият външен министър.

„Планът за фонда за възстановяване трябва да бъде представен до октомври, като след това той минава различни процедури в ЕС и някъде април-май следващата година този план трябва да бъде утвърден. До 2023 г. би трябвало да изразходваме тези средства“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ