Кампанията „Кръв за трона“ събра 58,5 литра кръв само за 8 часа в общо 2 дни

Кампанията „Кръв за трона“ събра 58,5 литра кръв само за 8 часа в общо 2 дни

Над 150 човека се отзоваха да пролеят „КРЪВ ЗА ТРОНА“ в акцията на HBO България по повод финала на сериала „Игра на тронове“. Инициативата се проведе София в рамките на общо 8 часа, разпределени в два дни (28 и 29 март).  130 са успешно дарилите кръв. От тях 75 са мъже. От общата бройка 54 са кръводарители за първи път. Сред отзовалите се най-голям процент са тези на възраст между 20-30 години. Двата последни показателя са прецедент за подобни акции, което организаторите обясняват с асоциирането на хуманната кауза с популярния сериал.

Акцията се проведе в партньорство с Българския Червен кръст, Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ) и Park Center Sofia, единствения мол у нас, който съорганизира и предоставя пространство за акции на мобилни екипи за кръводаряване.

Според данни за миналата година у нас всеки ден средно 550 души се нуждаят от преливане на кръв, близо 200 от тях са деца. Кръводарителите обаче са около 465 дневно. Нуждите от кръв нарастват непрекъснато, а тя се набавя единствено от кръводарители. Желаещите да даряват редовно безвъзмездно кръв могат да го направят всеки ден в работните часове на 29-те центъра на трансфузионната система в страната. Добре се приемат и акциите с мобилни екипи, които отиват на място в големи офиси или са организирани на локации извън центровете – в тези акции процента на редовните кръводарители е много висок.

Най-честите причини някой желаещ да бъде върнат са тегло под 50 кг, направени татуировки или операции, включително пластични преди по-малко от 6 м преди даряването както и установяване на ниски стойности на хемоглобина по време на прегледа на място.

Целта на кампанията „КРЪВ ЗА ТРОНА“ е да популяризира редовното кръводаряване сред младите хора.  Глобалната кампания на HBO, вдъхновена от сериала „Игра на тронове“, се провежда на различни дати от 7 март до 7 април в 15 държави – България, Норвегия, Швеция, Унгария, Полша, Чехия, Румъния, Гърция, Сърбия, Хърватия, Южна Африка, Гана, Ботсвана, Кения и САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Путин : Всички западни войски в Украйна ще бъдат легитимни цели за Москва
Управителят на Датската централна банка призовава сънародниците си да обмислят въвеждане на еврото
ЕС обяви план да не купува нито една молекула газ от Русия
Премиерът Желязков пред Антонио Коща: Решението на българския парламент е да не изпращаме войски в Украйна
Мъск твърди, че роботите Optimus ще спасят Tesla. Много от тях обаче все още не работят
Шефът на НАТО предупреждава, че Китай и Русия се готвят за „дългосрочна конфронтация“
На днешната дата, 5 септември. Имен ден празнуват Захари, Захария, Захарина, Зара, Елисавета
Борисов лобира за единен кандидат за президент на дясноцентристките партии