Кирил Петков: Две от осемте фирми са взели кредит на по-ниска лихва от ББР

Кирил Петков: Две от осемте фирми са взели кредит на по-ниска лихва от ББР

Одитният комитет ми даде информация, че в Търговския регистър т.е. публична информация и не е разкритие на банка, се вижда, че две от кредитополучателите от топ 8 на Българската банка за развитие са се финансирали на много по-добри лихвени условия, отколкото предишните им кредити. Разликата в лихвите е с около 5%". Това обяви пред БНР служебният министър на икономиката Кирил Петков. "Техномаркет" (компанията е свързвана с бившия депутат от ДПС Делян Пеевски) е получил кредит с лихва 2%, а преди ББР лихвата му е била 7%. При "Транспект" виждаме вместо 9% от предишен техен кредит - 4%, бяха думите на Петков. Според него, в случая с ББР ставало въпрос за "теч на държавни пари".

Петков уточни, че предложенията за лихвите са на Управителния съвет на банката. Според досегашните твърдения на старото ръководство на банката и компаниите, те са взели по-високи лихви от държавната банка. Това стана ясно, след като служебния министър обвини ББР, че е раздала над 1 млрд. лв. като кредити на осем големи компании вместо да кредитира малък и среден бизнес. „Банката е прекалено ликвидна от позицията, която я виждаме. Въпросът е как се използват средствата, и то публични. Тази банка има ангажимент към обществото. Целта ѝ е да дава кредити на малки и средни предприятия, които не могат да се финансират от търговски банки, защото са прекалено иновативни, прекалено нови", допълни Кирил Петков. "В момента трябва да работим с останалия ресурс в банката, за да направим възстановяване на малкия и средния бизнес в България. Когато 1 млрд. лева от твоите пари се изхарчват, не е лошо да се загрижиш защо. Като принципал вече втора седмица се боря да видя къде са отишли 1 млрд. лева от парите на данъкоплатците", каза още Петков пред БНР.

Финансовият министър вярва, че Надзорният съвет на ББР ще може да бъде сменен. A Петков уточни, че председателят на Надзорния съвет може и вече го прави - да подаде за нова оценка на уволнените вече двама членове пред БНБ и БНБ да се съгласи да бъдат сменени. Иначе по правилата сега смяната на Надзорния съвет на ББР става като настоящият Надзорен съвет си предлага заместниците, а БНБ трябва да ги одобри и има срок от 60 дни да го стори. Но има отново уловка - за да се направи оценката на двамата уволнени от Надзора, Управителният съвет на ББР трябва да одобри 5000 лева плащане за тази цел. Това още не е сторено - пратени са допълнителни въпроси до финансовия министър, а той каза, че въпросите били (за него) "абсолютно нелогични". Отговорът на тези въпроси ще бъде даден на 31 май, каза Петков. "Вече втора седмица се боря да видя къде е отишъл 1 млрд. от парите на данъкоплатците", оплака се той и разказа, че новият одитен комитет е бил посрещнат от HR на ББР с изискване да се подпише съгласие, че ако се изнесе информация, включително до самия министър, всеки дължи 200 000 лева за нарушена поверителност
. Цял ден при влизането на новия одитен комитет компютърът в ББР не бил генерирал необходимите данни - всъщност нито едно парченце информация, по думите на Петков.

Петков говори и за своята предистория - той посочи, че е приел поканата на Румен Радев, въпреки етикета "прокремълски", защото му е омръзнало 14 години да ходи по всякакви протести, за какво ли не и да усеща, че от 14 години - откакто се е върнал в България, не е усетил да се подобряваме така, както би трябвало като потенциал. "Мисля, че образованието ми в Харвард доста ми помага", добави той.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ