Кои са най-добре платените IT специалности в България

Кои са най-добре платените IT специалности в България

Софтуерните архитекти със средна заплата от 8230 лв. на месец са най-добре платените IT специалисти в България. Над тях по доход са единствено изпълнителните директори, които декларират средно месечно възнаграждение от основната си работа в размер на 9140 лв.

Това показва проучване на компанията за управление на човешки ресурси Noblehire, в което са взели участие 3150 българи от сектора.

Данните показват, че разликите между заплащането в компаниите, чието седалище е в София и тези в други по-малки градове в България може да са чувствителни. Ако средната заплата в столицата е 3750 лв., то в Пловдив пада на 2500 лв., във Варна и Бургас е по 2750 лв., а в другите градове – 1750 лв.  Това означава, че заплатите на IT специалистите в София са средно с 35% по-високи. В анкетата са взели участие и 16 българи, които работят в чужбина, които пък са декларирали средна заплата, равняваща се на 4500 лв. месечно.

Значителна разлика има и според това какъв програмен език използват програмистите. Най-високоплатени са специалистите по Go (средно 5216 лв. месечна заплата),  C++ (4890 лв.) и TypeScript (4461 лв.). Най-ниско е заплащането при SQL (средно по 3222 лв. на месец) и С# (3558 лв.). Още повече, че специалистите по Go вземат средно по над 10 000 лв. годишен бонус към заплащането си. Бонусите при програмистите на C++ са 7300 лв., а на JavaScript – 5338 лв.

При онези, които тепърва прохождат в IT занаята заплатите също може да се различават драстично. Ръководителите на продукт (Product owner), които имат опит на позицията по-малко от 1 година, вземат средно по 3250 лв., докато служителите в техническата поддръжка, програмистите на мобилни приложения, маркетинг специалистите и фронт-енд разработчиците вземат само по 1250 лв. на месец през първата една година от стажа си.

Интересно е да се отбележи, че в IT сектора до 5-тата година от стажа инженерните специалности вземат с около 500 лв. на месец повече от неинженерните. След това с увеличаването на броя прослужени години обаче се вижда известно изравняване на заплащането.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ