Корабът Vera Su вече официално е потънал

Корабът Vera Su вече официално е потънал

Товарният кораб Vera Su, който на 20 септември се заби в българския бряг, и който Изпълнителна агенция „Морска администрация“ се опитваше 20 дни да измъкне от скалите, вече официално се води за потънало имущество.

Това съобщи директорът на ИА "Морска администрация" к.д.п. Венцислав Иванов по БНТ. Той обясни, че причина за решението е, че машинното отделение е запълнено с вода и корпусът на кораба е компрометиран. Вратите на съда не са с достатъчно добро уплътнение.

Така собственикът на Vera Su може да търси пълно обезщетение от застрахователната компания.

В същото време българската държава все още не е предявила към компанията никакви претенции за това, че плавателният съд не спази предначертания курс, заседна в скалите до защитената местност Яйлата и създава риск от екологична катастрофа. Както "Мениджър Нюз" писа според еко-министерството Vera Su е плавал в нарушение на европейска забрана за пренасяне на насипен товар, според "Морска администрация" нарушение няма и всичко по кораба е изрядно.

"Корабът е заседнал, но е стабилен и няма как да се пречупи. Няма как и да потъне повече, тъй като е изцяло легнал на дъното. Необходимите документи не са били иззети от водолазите, тъй като обстановката не е позволявала. При първа възможност ще бъде изкарано всичко, необходимо на прокуратурата", заяви кап. Иванов.

Видеоматериалите и снимките, направени от водолазите, ще бъдат прегледани днес. От властите очакват корабособственика да обяви, дали изоставя кораба, или ще продължи да извършва някаква дейност по извличането му като потънало имущество. Както е известно към момента компанията собственик не е извършила никакъв опит за спасяване на плавателния съд.

Има възможност да се отворят люковите закрития, за да бъде разтоварен азотният тор, но операцията ще бъде много сложна. 

"С корабособственика нещата са по-сложни, тъй като комуникацията ни е сложна, освен това има правна част, която "Морска администрация" не може да покрие сама", каза капитан Иванов.

В огледа са участвали и двама души от екипажа, тъй като те най-добре познават плавателния съд. Най-оптимистичната дата за започване на операцията по разтоварване е 1 ноември.

Ще бъдат взети проби както от водата, така и от азотния тор, тъй като има съмнения, че в него има и други вещества, които могат да предизвикат замърсяване. Ще се разследва дали институциите са реагирали навреме и адекватно на ситуацията.

Според синоптиците времето ще продължава да бъде дъждовно и вятърът ще продължава да бъде силен и през следващите дни. Метеорологичните условия ще се подобрят чак следващия понеделник.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ