Красимир Вълчев: Ще разрешим изпити и практики в училище за 5-12 клас
Не може да преустановим учебния процес за много месеци. Затваряме училищата, когато е необходимо, и ги отваряме, когато е разумно. Всички смятаме че животът и здравето на децата, учителите и родителите е най-важен, но дори и да сме крайни хуманисти ще признаем, че ако затворим всичко ще прехвърлим загуби на бъдещето.Това заяви пред bTV каза министърът на образованието Красимир Вълчев
„Ние организирахме едно от най-ефективните електронни обучения в международен мащаб, но то не може да бъде пълноценен заместител на присъственото. То обаче е по-добрата алтернатива на никакво обучение“, добави той.
Според Вълчев статистиката показва, че 66 преподаватели са загубили битката с COVID-19.
„Всеки осемдесети жител на страната е учител, като от началото на учебната година броят на починалите преподаватели е пропорционален на общи брой жертви на заразата. Колкото и грубо да звучи като статистика, тъй като всеки загубен човешки живот е трагедия, не можем да говорим за свръхпропорционален процент починали учители“, коментира образователният министър
По думите му връщането на учениците в класните стаи в началото на учебната година не е било грешка, тъй като по това време ситуацията беше по-благоприятна.
„Не можем да твърдим, че училищата са основния фактор за разпространението на заразата, а още по-малко детските градини. Има достатъчно изследвания в световен мащаб, които показват, че по-големите ученици допринасят повече за разпространението на заразата от малките деца. Като цяло училищата не са среда, която има по-голям принос за пренасянето на вируса от други многочислени среди.“, каза Вълчев.
Той обясни, че ако заболеваемостта от COVID-19 у нас намалее, ще се премине към вариант с редуване присъствено и онлайн обучение.
„Ще разрешим някои дейности при 5. – 12. клас, които не могат да се отложат и не могат да се проведат в електронна среда, като някои изпити и практики“, каза Вълчев и уточни, че за момента е сигурно, че по-големите ученици ще останат вкъщи до 11 януари, а след анализ на данните за новия щам на коронавируса, ще се вземе решение как да се действа след тази дата.
При връщането им в клас, децата от 5. до 12. задължително ще трябва да са с маски, за по-малките все още текат дебати и за тях решението ще се взима персонално от директорите на училища.
Относно удължаването на учебната година през лятото, Вълчев уточни, че високите температури през юли и август изключват подобна възможност. Той допълни, че се обсъжда вариант следващата учебна година да започне от 1 септември.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.