Напрежение между София и Анкара заради закона за вероизповеданията
Изказване на турския външен министър Мевлют Чавушоглу на предизборен митинг в Анкара предизвика остри реакции от политическите среди в София и официално изразено недоволство от външния министър Екатерина Захариева.
Поводът за нарастващото дипломатическо напрежение са думи на Чавушоглу, че Анкара се е намесила и е оказала влияние по приемането на Закона за вероизповеданията у нас. Изказването му е на фона на гласуваното от парламента решение за разсрочване на дълговете на мюфтийството, както и запазване на възможността вероизповеданията да бъдат финансирани отвън. Вносителите на промените в законопроекта Цветан Цветанов и Мустафа Карадайъ заявиха, че не им е оказван натиск от Турция.
Още днес следобед турският посланик у нас е извикан в Министерството на външните работи и ще се отправи демарш, заяви пред журналисти външният министър Екатерина Захариева. Срещата с турския дипломат ще бъде на ниво директор, уточниха от МВнР.
Захариева отбеляза, че е учудена и крайно недоволна от изказването на турския външен министър, което "не помага на приятелските отношения, които имаме със страната. И се надявам да продължим да имаме с Турция". Тя съобщи още, че е имала телефонен разговор с външния министър на Турция по негово искане. По време на разговора Чавушоглу изразил притеснение, че Законът за вероизповеданията, който от година и половина се обсъжда в парламента, е насочен срещу мюсюлманската религия.
"Казах му, че законът не е насочен срещу нито една религия и е право на българския парламент да се погрижи за това да финансира всички религии в България, така че да се чувстват равни", допълни вицепремиерът. Основната цел на закона беше да се спре финансирането, така че да няма влияние, а турският външен министър е заявил точно обратното, заяви Захариева и подчерта, че българският парламент е независим, българските институции - също, а Българшия никога не се е поддавала на натиск. Тя сподели още, че несъгласие със Закона за вероизповеданията пред нея са споделяли и от католическата религия, а Българската православна църква също е имала възражения, но в крайна сметка парламентът взема решенията като независима институция. Захариева обяви още, че е готова да се яви на изслушване в парламента по този случай, каквото искане бе анонсирано вчера от ВМРО. Турската държава поначало си прави провокации, но искаме изслушване, за да се изясни имало ли е опит за намеса във вътрешните работи на страната, заяви и лидерът на Атака Волен Сидеров
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.