Досиетата "Пандора": Делян Пеевски има три недекларирани офшорни фирми
Бившият депутат от ДСП Делян Пеевски е свързан с три офшорни фирми, които не се появяват в неговите годишни данъчни декларации. Това показват данни от "Пандора Пейпърс" – разследване на 650 журналисти от цял свят, което уличава недекларирани доходи на над 330 политически лидери и което се позовава на близо 12 млн. документи. Освен Пеевски с разкритията се уличават незаконните действия и на още един български политик, който към момента не е известен.
Разкритията се правят от сайта bird.bg, който е българският партньор на Международния синдикат на разследващите журналисти, организацията, която ръководи разследването и събирането на документите.
Според документите към ноември 2013 г. Делян Пеевски е директор на регистрираната на Британските вирджински острови офшорна фирма Felina Trade с капитал от 50 000 долара. По това време Пеевски не би следвало да е собственик на търговско дружество, тъй като е депутат в 42-то Народно събрание и тъкмо е подал оставка като директор на ДАНС. През 2014 г. когато Пеевски подава данъчната си декларация за 2013 г. в нея няма и следа от подобна собственост.
Освен това от Пандора Пейпърс е видно, че Пеевски не е декларирал дялове в размер на 100 000 долара във фирмата Verum International, регистрираната в Сейшелските острови през 2016 г. Неин собственик е дубайската компания IGWT Limited, която също е собственост на Пеевски. На 1 юли 2018 г. Пеевски собственоръчно е подписал документ, с който се обявява за реален собственик на дяловете на Verum, съответно на IGWT и едновременно с това ги прехвърля на адв. Александър Ангелов.
Интересно е да се отбележи, че връзката на Пеевски с тези фирми не е засечена от американските власти, които през юни 2021 г. представиха списък с компании, които са санкционирани по закона Магнитски за връзката си с Пеевски. Фирмите не фигурират и в българския списък “Магнитски”, който беше изготвен от Министерството на финансите.
След първите огласени данни от разследването вчера и индикации, че България също фигурира в тях, от българското правителство излязоха с позиция, че ще има реакция на държавно ниво, когато станат ясни имената на уличените българи.
Междувременно Националната агенция по приходите оповести днес, че е поискала допълнителни данни от Международния консорциум на разследващите журналисти за български физически и юридически лица, които се срещат в документите по разследването, съобщават от Агенцията. В официално писмо до консорциума приходното ведомство иска информация за български граждани и фирми, които потенциално може да се извършили нарушения или престъпления срещу финансовата система на страната, за да бъдат възложени данъчни проверки. От НАП могат да образуват проверка или ревизия в случаите, в които има информация за отклонение от облагане или укриване на данъци. От Агенцията съобщават още, че ще сравнят данните по Досиетата „Пандора" с информацията, постъпила по т.нар. международен обмен, при който страната ни получава справки за имущество и доходи на български лица зад граница, се посочва в съобщението.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.