Проф. Илко Гетов: Предстоят сериозни промени в лекарственото и фармацевтично законодателство на ниво ЕС

Проф. Илко Гетов: Предстоят сериозни промени в лекарственото и фармацевтично законодателство на ниво ЕС

Имаме много да направим в името на българските граждани, започвайки от профилактика, здравно образование, култура и осъзнаване на потребността от здравословен начин на живот и поведение и преминавайки към чисто лечебни дейности, казва проф. Илко Гетов, представител на България в Комитета за лекарствените продукти за хуманна медицина на Европейската агенция по лекарствата. Магистър и доктор по фармация, специализирал фармакоепидемиология в Германия и Италия. Преподава в Медицинския университет в София, Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Университет "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас.Понастоящем заема длъжност професор към катедра „Организация и икономика на фармацията“ и е Председател на Общото събрание на Фармацевтичен факултет за мандата 2021-2025. От юни 2013 г. до февруари 2020 г. е председател на Българския фармацевтичен съюз. Първи вицепрезидент на Фармацевтичната група на Европейския съюз (PGEU) през 2016 г. Автор е на над 200 научни публикации,12 учебни помагала, 15 монографии и глави от монографии с над 300 цитирания в индексирани списания Член е на редакционни колегии на 8 международни научни списания.

Проф. Гетов ще участва във втори панел * на Деветия Фарма форум на сп. „Мениджър“, който ще се проведе на 15 март в София Хотел Балкан

- Кои ще бъдат двигателите на трансформацията в медицината и здравеопазването в следващите години? До какви промени ще доведат?

- Основните двигатели на развитието и трансформацията на медицината и здравеопазването в следващите години ще останат уроците, научени от пандемията от КОВИД-19 и разбира се огромния скок в разработването на нови, модерни и персонализирани лекарства. Тук трябва да отбележим, че предстоят сериозни промени в лекарственото и фармацевтично законодателство на ниво ЕС, респективно във всички държави-членки, защото очевидно се нуждаем от този преглед и промени след повече от 20 години опит. На първо място според мен трансформацията ще засегне използването на големи бази-данни, вкл. при клиничните изпитвания, изкуствения интелект и необходимостта от сближаване между системите на здравеопазване в държавите-членки за постигане на еднакъв достъп и възможности за лечение на гражданите на ЕС. Първата стъпка е направена по отношение на верификацията като общоевропейска система, в областта на ОЗТ и медицинските изделия. Имаме нови отговорности на ЕМА, общи проекти за управление на кризи, липси и недостиг и това е пътя. Българската здравна система, вкл. лекарствения сектор и фармацевтичните услуги се нуждаят от квантов скок за да догонят добрите практики.

- Каква, според вас трябва да е новата пътна карта на модернизация на здравните стратегии и системи – у нас, в Европа? Кои са добрите примери, които можем да заимстваме от други страни в това отношение?

- Новата пътна карта за модернизация трябва да стъпи на знания, опит, умения и компетенции на всички медицински специалисти и оператори в системата, така че максимално да се използват ресурсите в полза на пациента. От друга страна, пациентът трябва да е определящия фактор при оценка на постигнатото с гарантиран достъп и висока степен на удовлетвореност. Имаме много да направим в името на българските граждани, започвайки от профилактика, здравно образование, култура и осъзнаване на потребността от здравословен начин на живот и поведение и преминавайки към чисто лечебни дейности. Процесите са двустранни, но може би трябва да започнем от това медицинските специалисти да не се интересуват от пари и ниво на финансиране и достъп, а пациентите да имат изчерпателни възможности за информиран избор и независими данни за качество, ефикасност, безопасност и успеваемост на лечението.

* Участниците във втори панел на предстоящия Девети фарма форум на списание „Мениджър“ ще проследят и разкрият тенденциите, които променят фарма индустрията, как науката става реалност и  какво предстои в областта на терапиите от ново поколение: персонализирана медицина, имунотерапия, биотехнологиите, клетъчна и генна терапия

 Бъдете част от събитието. Програма на форума и регистрационна форма търсете тук.

Девети национален фарма форум се осъществява с подкрепата на: AstraZenecaMagnaPharmAstellas; NovartisБългарска болнична асоциацияСЕНТИЛИОНMED-EL

Медийни партньори на събитието са: bTVdir.bgpuls.bg; REDmedia, portalnapacienta.bg

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ