Прокуратурата поиска контрол и проверки за предлагането на бързи тестове

Прокуратурата поиска контрол и проверки за предлагането на бързи тестове

Прокуратурата изиска информация от министъра на здравеопазването какъв контрол се упражнява върху предлагането на бързи тестове за диагностициране на коронавирус. Целта е да се изясни как Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) осъществява контрол при използването на въпросните медицински изделия, съобщиха от прокуратурата. Целта е да се възпрепятстват възможни злоупотреби, включително и продажба на фалшиви тестове за COVID-19, поясняват от държавното обвинение.
Според законодателството право да предлагат такива медицински изделия имат регистрирани фирми. Изпълнителната агенция по лекарствата трябва да извърши проверка регистрирани ли са съответните медицински лаборатории и/или здравни заведения, които предлагат тези тестове, както и дали работят със сертифицирани реактиви, съдържащи инструкции за употреба и етикет, дали спазват вътрешния контрол и дали отговарят на съответния стандарт, посочват от прокуратурата.

Към момента, в няколко частни лаборатории, повечето от които в София се предлага опция за бързо тестване на всеки, който желае да си направи такова изследване. Експертните мнения по тази тема продължават да бъдат разделени на два лагера и единственото становище, в което и двата лагера са единодушни е, че на бързия тест може да се разчита най-вече да установи дали даден човек има антитела срещу коронавируса, което би означавало, че е прекарал заболяването.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ