Външно привика турския посланик заради искане на Ердоган да се ревизира Лозанския договор
МВнР привика днес посланика на Турция, за спешен разговор по искането на турския президент Ердоган за преразглеждане на Лозанския договор от 1923 година.
След срещата Външно излезе със специална позиция, в която подчертава, че "Република България винаги се е придържала към принципите на международното право, Устава на ООН и принципите на Заключителния акт от Хелзинки от 1975 г. Всяка ревизия на международни договори може да се извършава само по взаимно съгласие между страните в съответствие с международноправните норми. Надяваме се, че нашите съседи ще продължат по пътя на диалога, основан на европейските ценности и принципи в интерес на мира и сигурността в региона, което бе обсъдено днес на среща с посланика на Република Турция в МВнР. България смята, че дискусия по мирни договори и съществуващи граници не е от полза за международната общност и стабилността в региона."
Новите претенции на турския президент Ердоган за ревизиране на Лозанския договор от 1923 г., който определя границите на Турция след Първата световна война, изказани публично по време на визитата му в Атина, предизвикаха остри реакции както у нас, така и в чужбина, в държавите, които биха били засегнати от подобна ревизия и териториална претенция.
Появата на Ердоган в Атина беше историческа, защото това бе първото посещение на турски президент в Гърция от 65 години насам, е общата оценка на международните медии. В същото време турският държавен глава използва вниманието към тази визита, за да огласи нови териториални амбиции. На срещата си с гръцкия президент Прокопис Павлопулос Ердоган заяви, че Лозанския мирен договор, който урежда териториалните граници на Гърция и Турция, особено в частта за кипърските територии "е остарял". В отговор обаче Павлополус отхвърли нуждата от всякакви промени. Ердоган отново повдигна въпроса на съвместна пресконференция с гръцкия премиер Алексис Ципрас, като подчерта и че Лозанският договор не се прилага в Западна Тракия, но Ципрад парира публично заявката за преразглеждане на граници и територии.
Международните наблюдатели припомнят, че между Гърция и Турция има дългогодишни спорове, сред които са тези за необитавани острови в Егейско море. През 1996 г. двете страни бяха на ръба на война заради островите, посочва още Би Би Си.
Позиция против ревизирането на Лозанския договор заявиха и български политици - уреждането на границите в договора засяга и нашата страна. Лидерът на БСП Корнелия Нинова написа в коментар във Facebook, че подобно действие е неприемливо. "То генерира напрежение и повлиява негативно, що се отнася до стабилността и сигурността в целия регион, както и спрямо сътрудничеството на двустранна и многостранна основа", казва тя, цитирана от агенция Фокус. "Нека бъде зачитано международното право и принципите на равнопоставеност и добросъседство. Очакваме правителството да изрази официална позиция на България", пише Нинова.
От НФСБ също разпространиха позиция, в която определиха изказванията на Ердоган за промяна в Договора от Лозана като "неприемливи, абсурдни и застрашаващи мира и добросъседството на Балканския полуостров". А лидерът на партията и вицепремиер Валери Симеонов направо ги определи като провокация.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.