Сега е най-важна мобилизацията на всички институции, заяви президентът Радев от Плевен

Сега е най-важна мобилизацията на всички институции, заяви президентът Радев от Плевен

Сега е най-важна мобилизацията на всички институции, заяви президентът Радев от Плевен

Дали България е адекватна, дали е закъсняла - аз мисля тези неща да ги обсъждаме, след като премине този пик на кризата. Това каза президентът Румен Радев на въпрос на БТА в Плевен дали страната ни е била готова да посрещне разпространението на коронавируса.

"Разбира се, че има какво да се желае повече. Да, по време на криза да се шият предпазни облекла не е най-удачният момент. Сега, в момента, е най-важна мобилизацията на всички институции, на цялото общество - солидарност, единство, дисциплина - това е начинът. Да не стигаме други държави, където има пълна парализа на обществен живот, на икономиката. Нали си представяте, ако допуснем това да се случи при нас, какви ще бъдат последствията", коментира държавният глава.

На друго питане Румен Радев заяви, че мерките в тази ситуация са ясни. "Според мен не трябва политиците да се правят на лекари, и обратното - трябва да се изпълняват указанията на Националния оперативен щаб - те са ясни. Държавата трябва да подпомага всячески - с всички възможни ресурси и потенциал, който има, така че да се справим", изтъкна президентът.

"Обръщам се към всички сънародници - много е важна самодисциплината, самосъзнанието, максимално ограничаване на контактите, грижа за възрастните хора - те са потенциално най-уязвимите. Нека се грижим за нашите бащи и майки, баби и дядовци, да подпомагаме тяхното ежедневно битие, така че да ги разтоварим от всевъзможни излизания, пътувания", апелира той.

"И нещо много важно - общественото здраве започва от грижата за медицинския персонал. Те са в момента хората, които трябва и ще ни изведат от тази криза. Трябва към тях да има цялостно държавно внимание като мотивация, оборудване, подготовка, квалификация, условия на труд. Това трябва да бъде постоянен ангажимент на държавата, а не да чакаме да дойде криза и тогава да мислим в какво състояние са нашите здравни работници", отбеляза Румен Радев.

"Както казах, това е много специфична материя - нека политиците не се правят на доктори, може да дадат и опасни указания - нека не се всява паника - това е най-важното в момента - да избегнем страховете, паниката, да не прекъснем обществения живот и да предизвикаме парализа. Мисля, че община Плевен дава един много добър пример за това - как са организирани всички мерки", подчерта Радев. Президентът даде пример с Плевен, че е осигурил над 100 легла, че мобилизира потенциала на университета си за осигуряване на тестове за коронавируса. Според него не само държавите трябва да си обменят опит, а трябва и общините да правят това. В Плевен виждам много положителни примери и за бизнеса, отбеляза Радев.

На въпрос държавният глава увери, че се работи двете системи - здравеопазването и икономиката, да издържат. Той отново повтори: "Нека политиците не се правим на лекари, нека не изпращаме грешни послания - това води понякога до паника, води до страх, води до парализа. Има сформиран щаб - аз държа всеки ден връзка с него по няколко пъти. Ясни са посланията. Има кой в държавата да ръководи оперативно нещата, да осигурява ресурси и да предприема мерки, и да носи отговорност. Излизане от криза не се прави с двувластие - излизане от криза изисква единоначалие, ясни указания, инструкции и контрол за тяхното изпълнение. Виждате, че в момент на кризи всички институции сме единни - има излъчен щаб, който се състои от най-добрите специалисти в тази област, има разработени указания. От тук нататък всички, и като институции, и като общество, трябва да ги изпълняваме. Президентската институция дава пример в това отношение. Всяко ръководство трябва да бъде солидарно и да мисли за обществения интерес. Когато кризата е сложна, нещата трябва да се ръководят от експертите - те да дават указания, политиците да създават организация", подчерта президентът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ