Спецакция в КЕВР, прокурори и ДАНС влязоха за обиски

Спецакция в КЕВР, прокурори и ДАНС влязоха за обиски

Спецакция в КЕВР, прокурори и ДАНС влязоха за обиски

Прокурорска спецакция започна малко преди 15.00 ч. днес в КЕВР.  В сградата на енергийния регулатор са влезли следователи от следствения отдел на Софийска градска прокуратура и служители на ДАНС и са започнали изземване на документи. Паралелни акции текат и на други места, съобщиха от прокуратурата. По неофициална информация, операцията в КЕВР се води лично от зам.главният прокурор Борислав Сарафов, който по-рано днес оттегли сам номинацията си за ВСС.  

Претърсването и изземването на документи е по повод образувано от спецзвеното „Антикорупция” към СГП  досъдебно производство срещу членове на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за престъпления по служба, уточняват от пресцентъра на прокуратурата.

Според съобщението на държавното обвинение разследването е образувано по повод постъпил на 16 януари сигнал до главния прокурор, който пък го е изпратил по компетентност на “Антикорупция“. Сигналът е пратен и до председателя на Народното събрание, до премиера, министъра на вътрешните работи и до председателя на ДАНС. До настоящия момент на прокуратурата не са известни предприетите от тях действия, съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение.

След постъпването на сигнала е извършена проверка на твърденията в него от екип прокурори. Разследването, образувано днес, трябва да установи дали членовете на независимия регулатор са изпълнявали задълженията си за контрол на изпълнението на основни елементи от бизнес програмите на газоразпределителните дружества и дали действително направените инвестиции от тези дружества отговарят на заявените от тях и утвърдени от КЕВР, посочват от прокуратурата.

Изпълнението на тези задължения има пряко отношение върху цената на газа за крайния потребител, подчертават от държавното обвинение.

Предмет на разследване ще бъде и осъщественото през март 2015 г. вливане на търговски дружества в „Софиягаз” (впоследствие „Овергаз мрежи” АД) и по-точно дали действията на КЕВР в тази насока не са довели до запазване на необосновано висока продажна цена на газа.

Друга насока на разследването е свързана с подадена на 20.01.2011 г. от „Овергаз Инк“ АД до КЕВР жалба срещу „Булгартрансгаз“ ЕАД, за непредоставяне на достъп до газопреносната система и до ПГХ „Чирен”.

В задълженията на регулатора е разглеждане на жалби и произнасяне по тях в двумесечен срок. Въпреки, че Комисията е била сезирана надлежно, в законния срок членовете й не са се произнесли по подадената жалба и не са взели каквото и да е решение. Това е довело до образуване на дело за злоупотреба с господстващо положение пред ЕК срещу БЕХ, „Булгаргаз“ ЕАД и „Булгартрансгаз“, което към момента не е приключило.

От бездействието на длъжностни лица от КЕВР, които заемат отговорно служебно положение, могат да настъпят немаловажни вредни последици, изразяващи се както в налагане на финансови санкции, така и в разстройване на енергийната система на държавата.

Преценява се и евентуалното извършване на длъжностни престъпления при последното определяне на цените на газа, топлоенергията и водата (за  София), довело до значителен ценови скок за крайния потребител. Предмет на разследване в тази насока е наличието на действителна обоснованост на цените от страна на крупните енергийни доставчици, уточняват още от прокуратурата.
 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ