Спецпрокуратурата отговори на Рашков и Петков кога може да се разпита Божков

Спецпрокуратурата отговори на Рашков и Петков кога може да се разпита Божков

Спецпрокуратурата отговори на Рашков и Петков кога може да се разпита Божков

Васил Божков не може да бъде разпитван по никакъв повод и по никакъв начин, докато не получи постановлението си за привличане като обвиняем. Това обясни в ефира на Нова телевизия говорителят на спецпрокуратурата Христо Кръстев по повод нееднократните твърдения от петък вечер насам на вътрешния министър Бойко Рашков, че "няма никакъв пробелм Божков да даде показания по видеоконферентна връзка" по подадения от него сигнал, с който бяха обосновани арестите на Борисов, Горанов и Севделина Арнаудова.

По-рано днес премиерът Кирил Петков също отново разкритикува остро прокуратурата. " За мен е просто умопомрачаващо как може прокуратурата дори да не направи досъдебно производство заради изнесеното от Васил Божков. Ужасно странно, че от повече от година се знае за такъв случай, има публична информация и не са предприети действия.  „Божков реално иска да даде информация. Няма такъв случай в света, където един човек, който е подкупвал, по негово мнение, високопоставени лица, иска да си признае, да разкаже, и от другата страна да има прокуратура, която казва, че тази информация не я интересува. Това е безумие”, подчерта Петков и отново повтори, че става въпрос за ощетяване на бюджета с 550 млн. лв. „Това означава, че българският данъкоплатец е платил за тишината на прокуратурата над половин милиард. Фактът е че ако половин милиард от нашите пари са изтекли заради готовността на някакви хора да поемат подкуп от 60 млн. в кеш, ако това се окаже верно, и да нямаме дори желание да направим досъдебно производство, да не се разпитат партньорите на Божков… ”, добави той.

Срещу Божков са повдигнати задочно 19 обвинения срещу които за организирана престъпна група, поръчителства на убийства, опит за изнасилване. Основната част от повдигнатите обвинения обаче касаят нарушения на Закона за хазарта, като прокуратурата твърди, че от 2014 г. насам не са платени такси на държавата за над половин милиард лева. В края на януари, 2020 г. Божков избяга в Дубай и бе пуснат за издирване и задържане от Интерпол.

"Постановлението за привличане като обвиняем се връчва на конкретното лице лично и срещу подпис. Това е първият момент, когато лицето научава за какво точно е обвинено”, обясни днес говорителят на спецпрокуратурата Христо Кръстев.

Дори и да се изпълни процедурата по привличането на Божков като обвиняем, за да даде показания чрез видеоконферентна връзка, е нужно местната съдебна система да позволява това, след като Обединените арабски емирства се съгласят да изпълнят наша съдебна поръчка.

„Основното правило е, че показанията се дават устно и непосредствено пред органа, който ги снема. Ако действително е осъществена комуникация чрез някоя от социалните мрежи или по Skype, аз не твърдя, че това не е сторено, най-вероятно се касае за снемане на сведения в хода на предварителна проверка”, обясни Валентина Маджарова,  ръководител на спецпрокуратурата.

Васил Божков не може да бъде и обвиняем, и свидетел в едно и също дело, казват още от обвинението. 

„Ние търсим г-н Божков, той да се яви лично пред нас и ние да му предявим постановлението, с което сме го обвинили. То чрез делегация не може, или чрез молба за правна помощ, не може да бъде предявено на обвиняемото лице”, обясни Христо Кръстев.

Ако прокуратурата беше извършила разпита, за който настояват от МВР, това би нарушило правата на Васил Божков, казват от обвинението.

„Според мен се дължи на некомпетентност на говорещите, но в крайна сметка всеки може да изговори всичко”, заяви Маджарова.

Ако Васил Божков е давал някакви показания пред европрокуратурата за злоупотреби с ДДС, то българската спецпрокуратура не знае от каква престъпна дейност става въпрос.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ