Стартира битката за нов главен прокурор

Стартира битката за нов главен прокурор

Висшият съдебен съвет открива процедурата за избор на нов главен прокурор. Преди месец ВСС гласува решение, според което на четири поредни заседания - между 18 и 29 юли, ще могат да се номинират кандидати.

До 6 ноември ВСС ще приема въпроси и становища за кандидатите от неправителствения сектор.

След това, на 9 октомври, прокурорската колегия ще решава за допустимостта на кандидатите, а самият избор ще е на 24 октомври.

Изборът на нов главен прокурор ще е успешен, ако един от кандидатите получи поне 17 гласа от общо 25-членният ВСС. След избора съдебните кадровици изпращат предложението за следващ обвинител №1 до президента за издаване на указ.

Сегашният главен прокурор Сотир Цацаров беше избран на 20 декември 2012 г., указът на президента беше подписан на следващия ден. Цацаров положи клетва на 10 януари 2013 г. 

Съгласно конституцията главният прокурор се назначава и освобождава от президента по предложение на пленума на Висшия съдебен съвет за срок от седем години без право на повторно избиране.

Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Това ли е опасният хищник, който броди из Шуменското плато? (ВИДЕО)
Левон Хампарцумян: Мерките на НАП срещу спекулата са психотерапия
Цените в ресторантите и хотелите у нас - наполовина на средните за ЕС
ЕС и Великобритания ще проведат преговори с Иран, Тръмп си даде две седмици за решение относно конфликта в Близкия изток
Румен Спецов: Минералната вода у нас е поскъпнала с 40% за две седмици
В кои държави работата от вкъщи е най-разпространена?
Голяма аномалия: Космически кораб Starship се взриви по време на изпитания в Тексас
МВР има план как да действа срещу фалшифицирането на новата валута