Телекомите с реакция след забраната "Нинова"
Потребителите ще бъдат поставени в по-неизгодно положение и ще се наложи да плащат по-високи цени, ако се приложи настояването на Комисията за защита на конкуренцията за индексиране поотделно за настоящата година и за 2022 година. Това посочват от най-големия телеком у нас А1 в позиция, след обявеното днес решение от вицепремиера Корнелия Нинова да се забрани със заповед планираното и обявено във вторник от А1 и Теленор повишаване на месечните абонаментни таксите от началото на следващата година.
"В интерес на потребителите сме решили индексацията с индекса за 2020 година да бъде реално отразена в месечните сметки на абонатите през първото тримесечие на 2022 година, заедно с индексацията за 2021 г. По този начин ще бъде избегнато неудобството от две последващи промени в сметките.", посочват още от А1. Като друго предимство на този подход от телекома отбелязват и че месечните абонаментни такси ще бъдат индексирани на по-ниска база спрямо индексацията в две различни години и съответно крайното увеличение ще бъде по-малко за клиентите.
От "Теленор" излязоха с коментар, че все още не са получили такава заповед и ще изчакат нейното връчване, за да обяват следващите си стъпки. От телекома допълват, че са предложили индексиране на таксите с инфлацията за 2020-а и 2021 г. поради значителното нарастване на разходи заради поскъпването на ток, горива, различни продукти и услуги. Изчисленията показвали, че очакваното вдигане на таксите ще е до 5% и при повечето абонати реално поскъпването ще е само с около лев отгоре.
От Vivacom засега няма официално реакция, но и не е заявявано до момента намерение за вдигане на таксите.
По-рано вицепремиерът Корнелия Нинова обяви, че ще бъде издадена заповед, с която се забранява вдигането на таксите, тъй като това било нелоялна практика. Това е заключение на Комисията за защита на конкуренцията след извършен анализ.
Операторите възнамерявали да вдигнат цената накуп, но с инфлацията за две години - 2020 и 2021, обясни Нинова.
“Искаме да ги предупредим, че ако го направят, ще приложим всички механизми и законови мерки, с които да не допуснем това. Те са няколко: налагане на глоба е най-малкото, тя е в размер от 1000 до 30 000 лева. Но и второ, ще се обърнем към съда, за да поискаме, ако заповедта ни бъде обжалвана, да се приложи предварително изпълнение, тоест да не се пристъпва към увеличение на цената”, посочми Нинова.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.