Защо Виена води в класациите за най-добър град за живеене
Кои са факторите, които държат един, сравним по големина с нашата столица град да бъде години наред начело в класацията на Мърсър „Най-добър град за живеене“? 90% от виенчани са доволни и много доволни от живота си в града, според проучване, което се провежда ежегодно от доста време, разказа Храбра Маринова, представител на Бюрото за международни връзки на община Виена Ойроком в началото на дискусия за градската среда и как тя влияе на усещането за благосъстояние на хората в рамките на провеждащия се Втори обществен разговор за щастието на нацията, организиран от сп. Мениджър. Той стартира с представянето на данните от второто издание на Националния индекс на щастието. Проучването е проведено по задание на "Мениджър".
За първи път през 2018-та в изследването на виенчани за живота във Виена се добавя и критерий, който проверява как се чувстват хората в един непрекъснато растящ град. Преобладава положителната оценка, 71% от запитаните казват, че се чувстват добре.
Наличието на достатъчно училища и детски градини са една от причините, заради които виенчани се чувстват добре в града си и дават висока оценка на качеството на живот. Само за 2020 година австрийската столица ще вложи нови 167 млн. евро за образователна инфраструктура и още 43 млн. евро за разширяване на детските градини
53% от територията на Виена са зелените площи, което се оказва друг съществен фактор за високата оценка за качество на живот.
Културен живот и свободно време са трети, високо оценяван фактор за удовлетворение от живота в австрийската столица с над 90% одобрение. Изключително добре развита велосипедна мрежа – общо 1431 километра е също нещо много важно и ценено от виенчани, които споделят отговорното отношение към климата и с постоянното растящ брой на годишните карти за градски транспорт, на цена от 365 евро, или 1 евро на ден. Виена е град, в който живеят добре дори и пчелите. Градът е приютил над 200 млн. пчели, а един от най-любопитните проекти е градската ферма от пчелни кошери на покрива на прочутата Виенска опера.
Възможността за работа и възможността за образование са факторите, които най-много се оценяват и от жителите на София, сподели Любо Георгиев, ръководител екип на „Визия за София“ , участник в дискусията. Връзката между доходи и удовлетвореност от средата и начина на живот е много пряка и се проявява при възприятията за света и качеството на живот, които, оказва се, са териториално обусловени – по един начин оценяват удовлетвореността от средата хората, които живеят в кв. Драгалевци и тези, които са в Нови Искър, сподели той. София няма да е в условия на постоянно разрастващ се град и ще остане с постоянно население от 1,5 млн. души в следващите 10-15 години, прогнозира той като се позова на статистически данни, че т.нар. механичен прираст на града с преселващи се от останалите населени места в страната, ще се успокои.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.