Американското разузнаване разследва данни за вируси от лабораторията в Ухан
Разузнавателните служби на САЩ анализират генетична информация за 22 000 вируса, които са изследвани в лабораторията на Института по вирусология на Ухан. Това съобщи CNN с позоваване на свои източници.
Не се съобщава как точно американското разузнаване е получило тези данни. Смята се обаче, че информацията може да била получена чрез хакване на сървърите, свързани с изследванията в Ухан. Огромният набор от генетични данни за вируси и придружаващите ги бележки, направени на китайски, изискват дълъг анализ. Вашингтон все още не може да направи никакви конкретни заключения, пише в цитирания доклад.
Данните се проверяват чрез суперкомпютри на Министерството на енергетиката. Целият процес обаче се бави и затруднява най-вече заради намирането на преводачи и дългата проверка по доказване на благонадежността им, предвид поверителността на темата.
В края на пролетта американският президент Джо Байдън заяви, че американското разузнаване няма достатъчно данни, за да се произнесе за произхода на коронавируса Sars-CoV-2. Той нареди на разузнавателната общност да удвои усилията си в анализирането на всички налични данни и да изготви нов доклад в рамките на 90 дни.
На 24 май т.г. The Wall Street Journal публикува извадки от доклад на американското разузнаване за евентуалната поява на коронавирус няколко месеца преди началото на глобалната епидемия. В статията се твърдеше, че трима служители на лабораторията на института в Ухан са потърсили медицинска помощ заради тежки симптоми на инфекциозно заболяване. Отбелязваше се и, че разузнавателният документ съдържа подробности за посещенията на тези пациенти в болници. WSJ смята, че докладът може да стане повод за по-широко разследване на хипотезата за "изкуствен произход" на коронавируса.
Говорителят на китайското външно министерство Джао Лицзян заяви, че публикуването на WSJ не отговаря на истината. Той подчерта, че според изявление на Института по вирусология на Ухан към 23 март 2021 г. нито един служител на института не е бил заразен с коронавирусна инфекция.
„Ако САЩ са сигурни в своите изявления, нека ги докажат. Как се казват тези учени? Какво заболяване са имали? Ако те твърдят, че учените са дали положителен тест за новия коронавирус, тогава къде е докладът? ”, добави той.
Версията за естествения произход на коронавируса от прилепи все още е ключова, заяви СЗО през май тази година. В същото време главният медицински съветник на Белия дом Антъни Фаучи призна, че Националните институти по здравеопазване на на САЩ (NIH) са отпуснали 600 хил. долара на лабораторията в Ухан в КНР за изследване на коронавирусите при прилепите, но категорично отрече средствата да са били използвани за подобряване на функционалните характеристики на вирусите - например, увеличаване на способността за предаване от човек на човек. Фаучи все пак призна, че няма гаранции, че китайските учени не са използвали тези средства, за да експериментират с коронавирус.
В същото време бившият служител на Държавния департамент на САЩ Дейвид Ашър, който разследва произхода на COVID-19 при бившия президент Доналд Тръмп, заяви, че е "нелепо да се вярва", че коронавирусът може да премине по естествен път от животни към хора.
„Институтът по вирусология на Ухан беше епицентърът на китайската синтетична биология. Те започнаха някои много трудни неща, свързани с т. нар. "Методи за увеличаване на функционалността “, заяви той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.