Еврокомисията спешно сертифицира произвежданите в България защитни облекла. Австрия иска доставки веднага
ЕС дава 140 млн. евро за разработване на ваксина. Това заяви на извънреден брифинг в Министерския съвет премиерът Бойко Борисов. Той съобщи най-важните решения, които са били взети на Европейския съвет снощи. Сред тях е противодействие на дезинформацията, работа за набавяне на медицинска апаратура за там където има нужда, увеличаване на капацитета за извършване на тестове. А едно от най-важните взети решения е да се подкрепят научните изследвания в целия Европейски съюз. За целта ще бъдат заделени 140 милиона евро за 17 проекта, включително и за ваксини.
„Страната ни ще купи 1 милион теста за COVID-19. От тях 600 000 PCR тестове ще бъдат от тези, които дават най-достоверен резултат, а останалите 400 000 ще бъдат от т. нар. „бързи тестове“. С това страната ни ще се подготви за масово тестване на населението, което на този етап от разпространението на заболяването все още не е необходимо.
Той сравни анонсирания още снощи предварителен скрининг, който ще се прави тези дни като социологическа извадка, а последващото масово тестване за болестта - като избори. "Предлагаме проучване на 1000 души с тестове за коронавирус, което ще ни даде представителна извадка. След 4, 6 или 8 седмици, когато докторите кажат, ще ни трябват между 10 или 20 хиляди теста на ден, за да се види колко хора са боледували и вече се търсят производители на тези консумативи", добави той.
Министерският съвет реши днес да бъде одобрен междудържавен договор подписан от Министерството на здравеопазването за покупката на едни милион маски и 50 респиратора, съобщи още Борисов. "Ще говоря днес отново с Европейската комисия дали е възможно към този един милион, да прибавим още половин милион от различните модификации“, добави премиерът.
По думите му, ЕС в спешен порядък ще сертифицира защитнните облекла, чието производство вече започна у нас. "В ранни зори ми се обади канцлерът на Австрия Себастиан Курц и ми поиска още днес от нашите защитни облекла, защото свършили. Нямат - и това е Австрия, най-добрата страна за живеене. Обадиха се и още пет - шест колеги", каза Борисов. "Ще им направим услуга и ще ги ушием в нашите заводи, ако си намерят плат. Ние имаме огромни възможности да шием облекла. Европейската комисия реши да ни сертифицира заводите, в които се шият тези облекла още в понеделник. Те ги познават, тези фабрики шият за Бундесвера и за австрийската армия", добави Борисов. Вече има заявки от други страни и за защитните ни шлемове, които "са много хубави", каза още премиерът
Премиерът определи точка 13 от приетия снощи от лидерите на Европейския съвет документ като „недобра“. В нея се казва, че се подкрепят решителните действия, предприети от Европейската централна банка, за да се осигурят благоприятни условия за финансиране във всички страни от Еврозоната. „Оставям на умниците да коментират, когато казват откъде България ще вземе пари“, коментира Борисов.
Европейските лидери са се обединили и около тезата, че ЕС трябва да положи всички усилия, за да прибере гражданите си, намиращи се на територията на трети страни. „Всички ще увеличим усилията си, за да се гарантира, че блокирани в трети държави граждани на ЕС, могат да се завърнат с активната подкрепа на върховният представител и на Комисията. Разбрахме се всички да си оказваме съдействие. Където има самолет, да могат да се товарят всички граждани от Европейския съюз“, обяви премиерът.
Борисов подчерта още, че българските лекари и лаборанти могат да ползват „зеления“ транспортен коридор, по който минава международния трафик, за да се придвижват по-лесно, което да улесни тяхната работа.
"Зелените коридори" за доставки в границите на ЕС вече работят много добре и опашката от камиони на турската граница се стопи от 40 -50 километра до под шест километра, надяваме да се стопи напълно, каза още премиерът.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.