Ще изчезне ли Covid-19 през лятото
Климатичните условия и температурата на въздуха нямат отношение към развитието на пандемията. Това са установили канадски учени, които са анализирали мартенската статистика на темповете на разпространение на коронавируса в различни региони на света, съобщава изданието на Канадската медицинска асоциация.
"Вирусът няма да изчезне през лятото, както мнозина се надяват. Това трябва да се разбере. От друга страна нашите наблюдения сочат, че строгостта на ограничителните мерки е в пряка зависимост със скоростта на разпространението на заразата. Засега това е единственият ефективен метод за борба с Ковид-19 и е много важно той да бъде поддържан", заявява епидемиоложка Дион Гесинк от канадския Западен университет и ръководител на пресслужбата на изданието, цитирана от БТА.
Канадските епидемиолози са обобщили резултатите от медицинските служби на 144 страни и региони в света, когато броят на заболелите от Ковид-19 достигнал 375 хиляди души. Използвайки тези данни учените изчислили темповете на разпространение на вируса в отделните страни, разположени на различни ширини, като сравнили броя на болните на 20 и 27 март. Тези числа епидемиолозите съпоставили с карантинните мерки, съблюдавани в тези страни и с това как се е променяла климатичната обстановка. Специалистите не открили никаква зависимост между географското разположение и темповете на развитие на епидемията. Това важи както за страните от Европа и Азия, така и тези от Северна и Южна Америка, за държавите от Африка. Нямали влияние процентът на влажност на въздуха, нивото на урбанизация, разходите за здравеопазване или изражението на брутния вътрешен продукт на изследваните страни.
Затлъстяването увеличава риска от настъпване на смърт при усложнения от Covid-19
Известно е, че затлъстяването увеличава риска при редица заболявания, включително сърдечни такива, рак и диабет тип 2.
Ранните проучвания сочат, че ситуацията с Covid-19 е идентична. В проучване на близо 17 000 пациенти с Covid-19 в Обединеното кралство, тези, които страдат от затлъстяване - с индекс на телесна маса (ИТМ) над 30 - имат 33% по-голям риск от смърт спрямо тези, които не са затлъстели.
Руски лекари работят без предпазни маски
Разследване на BBC и разговори на техен репортер с лекари от болница в руски град, намиращ се на 1 400 км. от Москва, показаха, че лекарите там работят без предпазни маски, въпреки, че има потвърдени случаи на коронавируса. Болниците там са често стари и недобре оборудвани, а сега са се превърнали в "горещи точки" на инфекцията. Броят на медицинските работници, които се разболяват и умират също нараства.
Президентът Путин призна, че има недостиг на ЛПС и нареди увеличаване на производството. Но дори и сега много руски здравни служители се страхуват да се оплакват публично.
Страната отчете над 10 000 положителни проби за 5-и пореден ден, като на 7 май те достигнаха рекордните 11 231. С това общо потвърдените случаи на Covid-19 в страната надхвърлят 187 000, а броят на жертвите е малко над 1 700.
До 190 000 души в цяла Африка биха могли да умрат през първата година от пандемията
Това ще се случи, ако мерките за ограничаване се провалят, предупреждава Световната здравна организация (СЗО).
Новото изследване също предвижда епидемията на места да продължи няколко години.
Кметът на Милано в ужас от масови разходки
Кметът на Милано Бепе Сала изрази ужаса си от разпространени в социалните мрежи снимки на множество местни жители, които се разхождат в италианския град, въпреки ограниченията, които все още изискват социално дистанциране. Италия е една от държавите, които разпуснаха част от ограничителните мерки.
В четвъртък вечерта много хора бяха забелязани да се разхождат по каналите на Милано, докато ресторантите и баровете продължават да оказват натиск върху правителството да се отворят отново.
Президентът на Бразилия продължава да отхвърля заплахата от Covid-19
Положителните проби от коронавируса Covid-19 в Бразилия са нараснали до над 136 000, от които повече от 9 200 са починали.
Въпреки това президентът на страната Жаир Болсонаро каза по-рано тази седмица, че според него "най-лошото е минало", но тъй като броят на заразените и този на смъртните случаи продължава да нараства, много здравни експерти се опасяват, че най-лошото тепърва предстои.
На 6 май страната отчете рекордните 11 896 положителни проби и 667 починали, а през вчерашния ден те спаднаха до 9 082 нови зарази и 600 смъртни случая.
В световен мащаб броят на новозаразените за 7 май също леко нарастна от 95 325 на 6 май до 96 262. С това общият брой на потвърдените случаи на Covid-19 в световен мащаб достигна почти 4 милиона (3,94 млн.).
За изминалия ден се наблюдава лек спад при починалите заради усложнения от вируса, които бяха 5 589 души, спрямо 6 811 на 6 май. Така общо починалите заради Covid-19 в световен мащаб надхвърлят 271 000 души.
Оздравелите от вируса по света са над 1,3 милиона души, а малко под 50 000 от активно болните са в критично за здравето им състояние.
САЩ вчера отчетоха 29 531 новозаразени, спрямо 25 459 на 6 май и 2 129 смъртни случая, спрямо 2 528 на 6 май. Така общо в Щатите до момента са регистрирани почти 1,3 милиона положителни проби и 77 000 жертви на вируса.
Саудитска Арабия отчита 20-и пореден ден с ръст на новозаразените за 1 денонощие, като на 7 май положителните проби достигнаха рекордните 1 793. Общо там са регистрирани над 35 000 случая на Covid-19 и 229 жертви.
Мексико също регистрира рекордните 1 609 новозаразени на 7 май, спрямо рекордните преди това 1 515 души на 2 май. На 6 май страната регистрира рекорден брой починали от усложнения от вируса - 236 души, спрямо 197 на 7 май.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.