Да търсим ли лекар при странични ефекти след ваксинация?
От няколко дни вече работи електронния регистър, в който хората могат да си запазят час за поставяне на ваксина срещу COVID-19. Системата беше отворена в четвъртък, а модулът на регистрация е вграден в сайта His.bg. "Организационните" въпроси по бодването с иглата и след това продължават да са на дневен ред . В нашата специална седмична рубрика "Честно за ваксините" гостува и отговаря на вашите читателски въпроси главният държавен здравен инспектор на България и член на Националния оперативен щаб доц. д-р Ангел Кунчев.
Въпрос: Какъв е алгоритъмът за поставяне на втората доза при вече ваксинирани с първа игла. Те ли имат ангажимент да се самоорганизират и как, или здравните власти ги канят по график?
Отговор: След поставянето на първа доза на ваксината, ваксинираният получава картонче с датата, на която трябва да се яви, за да получи втората доза. Лекарят, поставил ваксината, не е задължен да кани по телефона всяко лице, на което предстои втора доза.
Въпрос: Какво трябва да се предприеме, ако човек внезапно е възпрепятстван да се яви за ваксина? Кого да предупреди и по какъв начин?
Отговор: Ако ваксиниран с първа доза е възпрепятстван да отиде в уречения ден, за да получи втора доза от ваксината е желателно да уведоми по телефона общопрактикуващия си лекар и да си запази нов час. Същото важи и ако ваксината е приложена във ваксинационен пункт. От този месец вече функционира и електронната система, в която часове за ваксинация могат да се запазват и онлайн.
Въпрос: Ако първата доза от ваксината е поставена в София, но се налага пътуване или по-дълго пребиваване в друг град, възможно ли е втората доза да се направи на друго място, например в Бургас?
Отговор: Възможно е поставянето на втора доза в друг ваксинационен кабинет, но не е желателно. В информационната система ежедневно излизат имената на хората, които трябва да получат втора доза от препарата, така че тя може да бъде поставена и в друго населено място.
Въпрос: Може ли да се отлага втората имунизация? При кои от трите одобрени ваксини и максимум с колко дни?
Отговор: Втората доза от ваксината може да се отложи във времето, ако здравословното състояние на човек не позволява поставянето й. В кратките характеристики на трите одобрени от Европейската агенция по лекарствата ваксини са посочени препоръчителните интервали между първа и втора доза на ваксините.
Въпрос: Има ли право личният лекар да откаже да ваксинира пациент и при какви условия?
Отговор: Личният лекар няма право да откаже имунизация. Причина за отлагането на имунизация може да бъде моментната липса на ваксина или противопоказания, посочени в кратката характеристика на продукта, както и фактът, че дадено лице не попада в обхвата на ваксинационните фази на националния план, които биват имунизирани в момента. За хора, които не влизат в приоритетните групи на националния ваксинационен план, остават "зелените коридори".
Въпрос: Ако човек вдигне температура няколко часа след направената ваксинация, трябва ли да потърси лекарска помощ?
Отговор: Повишената телесна температура е един от най-често срещаните нежелани реакции при поставянето на ваксини по принцип. Повишената телесна температура не е спешно състояние и не бива гражданите да се обръщат към екипите на спешната медицинска помощ. Ако състоянието се влошава и има други признаци, е желателно да се потърси помощ от общопрактикуващия лекар или спешна медицинска помощ.
Въпрос: Обикновено, по това време на годината много хора започват да приемат комплекси от витамини или пък различни имуностимулатори срещу пролетна умора? Кои витамини можем да приемаме спокойно и кои не бива да пием, ако ни предстои скоро ваксинация или вече сме приели първа доза?
Отговор: Няма данни витамините да имат отношение към приложението на ваксините.
Въпрос: Има ли процедури, включително и козметични, които трябва да бъдат отложени заради предстояща ваксинация. Наши читателки молят за експертен съвет, тъй като до тях достига информация, че ваксинирането е несъвместимо с поставяне на филъри и ботокс например. Вярно ли е?
Отговор: В кратките характеристики на одобрените за употреба ваксини срещу COVID-19 не е изведено такова противопоказание.
*****
По темата работи Анелия Тодорова
* Въпроси към нашите гости можете да задавате на редакционния ни имейл press@manager.bg. Отговорите ще публикуваме всеки понеделник.
*** Можете да прочетете първите публикации на нашата нова рубрика:
Няма нужда да се тествате за антитела преди ваксина
Може ли ваксина да ни разболее от COVID-19?
Кога се изгражда напълно имунитетът срещу COVID-19 след ваксиниране
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.