Държави затварят границите заради новия вариант на коронавируса

Държави затварят границите заради новия вариант на коронавируса

Държави затварят границите заради новия вариант на коронавируса

Все повече държави затягат ограниченията за пътуване след новината за нов вариант на коронавируса, засечен в Южна Африка.

Великобритания, Сингапур и Япония са сред тези, които се втурнаха светкавично към по-строги карантинни мерки и забраниха полетите от Южна Африка и съседни страни, предаде „Би Би Си“.

Европейският съюз на свой ред предлага да се забранят полетите от региона на територията на целия блок. Учените тепърва ще събират повече информация за варианта, но не крият притесненията си, свързани с него.

Световната здравна организация вече обяви, че ще отнеме няколко седмици да се разбере въздействието на новия вариант, тъй като специалистите работят по това да определят доколко е заразен и с каква скорост се разпространява.

Вариантът, познат като B.1.1.529, е много различен спрямо досега установените. Учените казват, че това е най-силно мутиралата версия досега, което означава, че може да отслаби ефикасността на ваксините.

Как държавите ограничават разпространението?

Голям брой нации, включително Великобритания, Нидерландия и Япония, временно спряха полетите от следните държави:

  • Южна Африка
  • Ботсвана
  • Намибия
  • Зимбабве
  • Есватини (бивш Свазиленд)
  • Лесото

От друга страна, Израел, Италия, Сингапур и Франция са сред държавите, които сложиха в червения си списък и Мозамбик.

Междувременно председателят на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен, предлага целият ЕС да спре полетите до региона.

Чехия ще забрани влизането на всеки, прекарал повече от 12 часа в държавите по-горе, от събота.

Германия ще позволи само на германци да пътуват до територията ѝ по маршрута от Южна Африка, считано от петък вечерта. Дори ако пътуващите са напълно ваксинирани, те пак ще трябва да прекарат 14 дни под карантина.

Индия разпореди по-строги прегледи и тестове за пристигащите от Ботсвана, Хонконг и Южна Африка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ