Ваксини от ново поколение срещу COVID-19 са на път за употреба

Ваксини от ново поколение срещу COVID-19 са на път за употреба

Нови ваксини срещу COVID-19, включително такива, които се поставят без инжекции и които могат да бъдат съхранявани на стайна температура, могат да бъдат готови за употреба още тази година или през следващата. Това заяви в интервю главният учен на Световната здравна организация Сумия Сваминатан, цитиран от Блумбърг.

Според нея между 6 и 8 нови препарата за имунизация могат да завършат клиничните си проучвания и да бъдат оценени от регулаторите до края на годината.

„Възхитени сме от ваксините, с които разполагаме“, коментира Сваминатан, която е известна с изследванията си за туберкулоза и ХИВ. „Можем обаче да постигнем и повече. Смятам, че през 2022 г. ще видим появата на подобрени ваксини“, добави тя.

Според данни на Блумбърг до момента 122 страни по света са започнали да ваксинират населението си.

Новото поколение от експериментални ваксини използва алтернативни технологии и системи за прилагане. Сред тях има еднодозви ваксини, ваксини за орален прием, такива, ваксини под формата на спрей за нос и такива, които се поставят през кожата чрез лепенка. Тези нови ваксини могат да подобрят имунизацията при специфични групи като например бременните жени, отбелязва Сваминатан.

Повече от 80 кандидат ваксини са в процес на тестване върху хора, макар че някои от тях все още са в ранни етапи на изследване и могат да се окажат неуспешни. Същевременно с това компаниите, които вече създадоха ефективни ваксини срещу COVID-19, започнаха да тестват техни нови версии, които са разработени с целта да се справят по-добре с новите варианти на вируса.

„Трябва да продължим да подкрепяме изследванията и разработването на повече кандидат ваксини, особено като се има предвид, че за момента не е ясно каква нужда ще имаме от имунизация занапред. Трябва да бъдем подготвени за бъдещето“, каза Сваминатан.

Тя е категорична, че поставянето на една доза ваксина срещу COVID-19 на преболедувалите може да освободи повече доставки, макар че това може да създаде „практически и логистични предизвикателства в много страни“, тъй като на пациентите ще трябва да се правят кръвни тества за антитела, за да се реши дали имат нужда от втора доза.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ