И маймуните в Африка са под карантина

И маймуните в Африка са под карантина

И маймуните в Африка са под карантина

Маймуни в Африка са поставени под карантина, поради опасения, че е възможно и те да се разболеят от коронавируса COVID-19, съобщава BBC.

Туризмът в национални паркове, където могат да се наблюдават горили и орангутани, е прекратен. 

Ограничителни мерки се взеха и за животни от семейство "котки", след като  тигър в зоопарка в Бронкс даде положителна проба за коронавируса.

Д-р Кристън Гиларди е главен ветеринар за "Gorilla Doctors", които предоставят медицински грижи на горилите в горите на Руанда, Уганда и Демократична Република Конго. "Не знаем дали вирусът не е заразил планинските горили, все още нямаме доказателство за това", казва тя. По думите ѝ тези горили са уязвими на човешки патогени и могат да развият болести, свързани с дихателната система.

Планинските горили (Gorilla beringei beringei) е застрашен вид маймуни, които могат да бъдат открити само в горите на Руанда, Уганда и Конго. И трите страни вече имат доказани случаи на заразени с COVID-19 хора, а туризмът в горите вече е ограничен.

"Спазваме всички мерки за социално дистанциране и карантина, за да предпазим маймуните", казва още д-р Гиларди.

Още преди пандемията, посетителите на природните паркове са били инструктирани да спазват поне няколко метра дистанция от горилите. Новите препоръки на Международният съюз за опазване на природата (IUCN) препоръчват спазване на дистанция от поне 10 метра и максимална изолация на животните от хора, за да се предпазят от заразата.

Загубата на хабитати и бракониерството са сред най-големите заплахи за оцеляването на големите маймуни, но вирусите също са проблем. Инфекциозната болест вече е вписана сред първите три най-големи заплахи за някои маймунски групи. Минали изследвания показват, че шимпанзетата могат да се заразят с вируса на обикновената настинка, а вирусът Ебола е убил хиляди шимпанзета и горили в Африка.

"Не знаем ако те се заразят, какви биха били последиците за здравето им, но като се имат предвид последиците за здравето за хората, това е риск, който не искаме да предприемаме с големите маймуни, така че тези предпазни мерки, които предприемат всички, са важна стъпка", казва Серж Уич, професор по биология на примати от университета в Ливърпул Джон Мур, Обединеното кралство.

"Тази болест може да бъде фатална за вече критично застрашения орангутан. Това е риск, който не можем да си позволим да вземем. Ще направим всичко възможно, за да гарантираме, че орангутаните при нас ще останат здрави и в безопасност", казва Сюзън Шеърд, основател и председател на Orangutan Appeal във Великобритания.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ